Coronet of a baron - link to home pageUnited Kingdom peerage creations 1801 to 2009: a list compiled by David Beamish

Chronological list 1986–2009

Home page | Chronological list 1801–2009 | Alphabetical index 1801–2009 | List of administrations
Chronological list 1801–1900 | Chronological list 1901–1950 | Chronological list 1951–1985 | Chronological list 1986–2009
Alphabetical index 1801–1900 | Alphabetical index 1901–1950 | Alphabetical index 1951–1985 | Alphabetical index 1986–2009
Alphabetical index A–D | Alphabetical index E–K | Alphabetical index L–R | Alphabetical index S–Z
Peerages created under the Life Peerages Act 1958 | Index thereof | Other peerages since 1 August 1958
Peerages conferred on women | Index thereof | Table of peerage creations by administration | Special remainders

The colour code used on this page is shown in the List of administrations.

30 Jan 1986 (A)L. Ackner of Sutton in the County of West Sussex – Desmond James Conrad Ackner (died 21 March 2006)
31 Jan 1986 (A)L. Oliver of Aylmerton of Aylmerton in the County of Norfolk – Peter Raymond Oliver (died 17 Oct 2007)
6 Feb 1986 (A)L. Goff of Chieveley of Chieveley in the Royal County of Berkshire – Robert Lionel Archibald Goff
14 Feb 1986 (L)L. Dainton of Hallam Moors in South Yorkshire – Frederick Sydney Dainton (died 5 Dec 1997)
21 July 1986 (L)L. Bonham-Carter of Yarnbury in the County of Wiltshire – Mark Raymond Bonham Carter (died 4 Sep 1994)
22 July 1986 (L)L. Moore of Wolvercote of Wolvercote in the City of Oxford – Philip Brian Cecil Moore (died 7 April 2009)
23 July 1986 (H)D. of York (& E. of Inverness & L. Killyleagh) – Andrew Albert Christian Edward
23 Sep 1986 (L)L. Deedes of Aldington in the County of Kent – William Francis Deedes (died 17 Aug 2007)
3 Feb 1987 (L)L. Wyatt of Weeford of Weeford in the County of Staffordshire – Woodrow Lyle Wyatt (died 7 Dec 1997)
9 Feb 1987 (L)L. Bramall of Bushfield in the County of Hampshire – Edwin Noel Westby Bramall
18 March 1987 (L)B. Blackstone of Stoke Newington in Greater London – Tessa Ann Vosper Blackstone
23 March 1987 (L)L. Carter of Devizes in the County of Wiltshire – Denis Victor Carter (died 18 Dec 2006)
24 March 1987 (L)L. Peston of Mile End in Greater London – Maurice Harry Peston
25 March 1987 (L)L. Irvine of Lairg of Lairg in the District of Sutherland – Alexander Andrew Mackay Irvine
27 March 1987 (L)L. Stevens of Ludgate of Ludgate in the City of London – David Robert Stevens
30 March 1987 (L)L. Johnston of Rockport of Caversham in the Royal County of Berkshire – Charles Collier Johnston (died 30 April 2002)
31 March 1987 (L)L. Basnett of Leatherhead in the County of Surrey – David Basnett (died 25 Jan 1989)
3 April 1987 (L)L. Trafford of Falmer in the County of East Sussex – Joseph Anthony Porteous Trafford (died 16 Sep 1989)
6 April 1987 (L)L. Plumb of Coleshill in the County of Warwickshire – Charles Henry Plumb
7 April 1987 (L)B. Blatch of Hinchingbrooke in the County of Cambridgeshire – Emily May Blatch (died 31 May 2005)
8 April 1987 (L)L. Goold of Waterfoot in the District of Eastwood – James Duncan Goold (died 27 July 1997)
22 June 1987 (L)L. Havers of St Edmundsbury in the County of Suffolk – Robert Michael Oldfield Havers (died 1 April 1992)
14 July 1987 (L)L. Chilver of Cranfield in the County of Bedfordshire – Amos Henry Chilver
22 July 1987 (L)L. Knights of Edgbaston in the County of West Midlands – Philip Douglas Knights
5 Oct 1987 (L)L. Rippon of Hexham of Hesleyside in the County of Northumberland – Aubrey Geoffrey Frederick Rippon (died 28 Jan 1997)
6 Oct 1987 (L)L. Cocks of Hartcliffe of Chinnor in the County of Oxfordshire – Michael Francis Lovell Cocks (died 26 March 2001)
7 Oct 1987 (L)L. Thomas of Gwydir of Llanrwst in the County of Gwynedd – Peter John Mitchell Thomas (died 4 Feb 2008)
8 Oct 1987 (L)L. Jay of Battersea in Greater London – Douglas Patrick Thomas Jay (died 6 March 1996)
9 Oct 1987 (L)L. Pym of Sandy in the County of Bedfordshire – Francis Leslie Pym (died 7 March 2008)
12 Oct 1987 (L)L. Joseph of Portsoken in the City of London – Keith Sinjohn Joseph (died 10 Dec 1994)
13 Oct 1987 (L)L. Dormand of Easington of Easington in the County of Durham – John Donkin Dormand (died 18 Dec 2003)
14 Oct 1987 (L)L. Prior of Brampton in the County of Suffolk – James Michael Leathes Prior
15 Oct 1987 (L)L. Crickhowell of Pont Esgob in the Black Mountains and the County of Powys – Roger Nicholas Edwards
16 Oct 1987 (L)L. Colnbrook of Waltham St Lawrence in the Royal County of Berkshire – Humphrey Edward Gregory Atkins (died 4 Oct 1996)
19 Oct 1987 (L)L. St John of Fawsley of Preston Capes in the County of Northamptonshire – Norman Antony Francis St John-Stevas
20 Oct 1987 (L)L. Mason of Barnsley of Barnsley in South Yorkshire – Roy Mason
2 Nov 1987 (L)L. Carlisle of Bucklow of Mobberley in the County of Cheshire – Mark Carlisle (died 14 July 2005)
3 Nov 1987 (L)L. Jenkin of Roding of Wanstead and Woodford in Greater London – Charles Patrick Fleeming Jenkin
4 Nov 1987 (L)L. Ross of Newport of Newport in the County of the Isle of Wight – Stephen Sherlock Ross (died 10 May 1993)
5 Nov 1987 (L)L. Callaghan of Cardiff of the City of Cardiff in the County of South Glamorgan – Leonard James Callaghan (died 26 March 2005)
16 Nov 1987 (L)L. Rees of Goytre in the County of Gwent – Peter Wynford Innes Rees (died 30 Nov 2008)
20 Nov 1987 (L)L. Jenkins of Hillhead of Pontypool in the County of Gwent – Roy Harris Jenkins (died 5 Jan 2003)
5 Feb 1988 (L)L. Jakobovits of Regent’s Park in Greater London – Immanuel Jakobovits (died 31 Oct 1999)
8 Feb 1988 (L)B. Hart of South Lanark of Lanark in the County of Lanark – Judith Constance Mary Hart (died 8 Dec 1991)
9 Feb 1988 (A)L. Jauncey of Tullichettle of Comrie in the District of Perth and Kinross – Charles Eliot Jauncey (died 18 July 2007)
15 Feb 1988 (L)L. Donaldson of Lymington of Lymington in the County of Hampshire – John Francis Donaldson (died 31 Aug 2005)
26 Feb 1988 (L)L. Armstrong of Ilminster of Ashill in the County of Somerset – Robert Temple Armstrong
11 July 1988 (L)L. Alexander of Weedon of Newcastle-under-Lyme in the County of Staffordshire – Robert Scott Alexander (died 6 Nov 2005)
8 Aug 1988 (L)L. Rees-Mogg of Hinton Blewitt in the County of Avon – William Rees-Mogg
10 Aug 1988 (L)L. Butterfield of Stechford in the County of West Midlands – William John Hughes Butterfield (died 22 July 2000)
18 Oct 1988 (L)L. Mackenzie-Stuart of Dean in the District of the City of Edinburgh – Alexander John Mackenzie Stuart (died 1 April 2000)
9 Jan 1989 (L)L. Macaulay of Bragar of Bragar in the County of Ross and Cromarty – Donald Macaulay
31 Jan 1989 (L)L. Sainsbury of Preston Candover of Preston Candover in the County of Hampshire – John Davan Sainsbury
8 Feb 1989 (L)L. Lewis of Newnham of Newnham in the County of Cambridgeshire – Jack Lewis
9 Feb 1989 (L)B. Oppenheim-Barnes of Gloucester in the County of Gloucestershire – Sally Oppenheim-Barnes
10 Feb 1989 (L)L. Fraser of Carmyllie of Carmyllie in the District of Angus – Peter Lovat Fraser
21 July 1989 (L)L. Sharp of Grimsdyke of Stanmore in the London Borough of Harrow – Eric Sharp (died 2 May 1994)
24 July 1989 (L)L. Walton of Detchant of Detchant in the County of Northumberland – John Nicholas Walton
25 July 1989 (L)L. McColl of Dulwich of Bermondsey in the London Borough of Southwark – Ian McColl
26 Feb 1990 (L)L. Fieldhouse of Gosport in the County of Hampshire – John David Elliott Fieldhouse (died 17 Feb 1992)
27 Feb 1990 (L)B. Park of Monmouth of Broadway in the County of Hereford and Worcester – Daphne Margaret Sybil Désirée Park
28 Feb 1990 (L)L. Tombs of Brailes in the County of Warwickshire – Francis Leonard Tombs
8 May 1990 (L)L. Clinton-Davis of Hackney in the London Borough of Hackney – Stanley Clinton Clinton-Davis
9 May 1990 (L)L. Morris of Castle Morris of St Dogmaels in the County of Dyfed – Brian Robert Morris (died 30 April 2001)
10 May 1990 (L)B. Eccles of Moulton of Moulton in the County of North Yorkshire – Diana Catherine Eccles
14 May 1990 (L)L. Richard of Ammanford in the County of Dyfed – Ivor Seward Richard
16 May 1990 (L)L. Wade of Chorlton of Chester in the County of Cheshire – William Oulton Wade
17 May 1990 (L)L. Cavendish of Furness of Cartmel in the County of Cumbria – Richard Hugh Cavendish
18 May 1990 (L)B. Cumberlege of Newick in the County of East Sussex – Julia Frances Cumberlege
21 May 1990 (L)B. Brigstocke of Kensington in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Heather Renwick Brigstocke (died 30 April 2004)
22 May 1990 (L)L. Soulsby of Swaffham Prior of Swaffham Prior in the County of Cambridgeshire – Ernest Jackson Lawson Soulsby
29 May 1990 (L)L. Holme of Cheltenham of Cheltenham in the County of Gloucestershire – Richard Gordon Holme (died 4 May 2008)
30 May 1990 (L)L. Varley of Chesterfield in the County of Derbyshire – Eric Graham Varley (died 29 July 2008)
1 June 1990 (L)B. Hollis of Heigham of Heigham in the City of Norwich – Patricia Lesley Hollis
11 June 1990 (L)B. Flather of Windsor and Maidenhead in the Royal County of Berkshire – Shreela Flather
18 June 1990 (L)L. Pearson of Rannoch of Bridge of Gaur in the District of Perth and Kinross – Malcolm Everard MacLaren Pearson
16 July 1990 (a.m.) (L)L. Porter of Luddenham of Luddenham in the County of Kent – George Porter (died 31 Aug 2002)
16 July 1990 (p.m.) (L)B. Castle of Blackburn of Ibstone in the County of Buckinghamshire – Barbara Anne Castle (died 3 May 2002)
17 July 1990 (L)L. Lane of Horsell of Woking in the County of Surrey – Peter Stewart Lane (died 9 Jan 2009)
13 Aug 1990 (L)L. Haslam of Bolton in the County of Greater Manchester – Robert Haslam (died 2 Nov 2002)
24 Aug 1990 (L)B. Dunn of Hong Kong Island in Hong Kong and of Knightsbridge in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Lydia Selina Dunn
4 Dec 1990 (L)L. Waddington of Read in the County of Lancashire – David Charles Waddington
17 Jan 1991 (L)L. Sterling of Plaistow of Pall Mall in the City of Westminster – Jeffrey Maurice Sterling
25 Jan 1991 (L)L. White of Hull of Hull in the County of Humberside – Vincent Gordon Lindsay White (died 23 Aug 1995)
1 Feb 1991 (L)L. Runcie of Cuddesdon in the County of Oxfordshire – Robert Alexander Kennedy Runcie (died 11 July 2000)
4 Feb 1991 (L)L. Palumbo of Walbrook in the City of London – Peter Garth Palumbo
5 Feb 1991 (L)L. Griffiths of Fforestfach of Fforestfach in the County of West Glamorgan – Brian Griffiths
7 Feb 1991 (L)B. James of Holland Park of Southwold in the County of Suffolk – Phyllis Dorothy James
8 Feb 1991 (L)L. Laing of Dunphail of Dunphail in the District of Moray – Hector Laing
14 Feb 1991 (L)B. Seccombe of Kineton in the County of Warwickshire – Joan Anna Dalziel Seccombe
26 March 1991 (L)L. Wolfson of Sunningdale of Trevose in the County of Cornwall – David Wolfson
5 June 1991 (L)L. Desai of St Clement Danes in the City of Westminster – Meghnad Jagdishchandra Desai
6 June 1991 (L)B. Hamwee of Richmond upon Thames in the London Borough of Richmond upon Thames – Sally Rachel Hamwee
7 June 1991 (L)L. Marlesford of Marlesford in the County of Suffolk – Mark Shuldham Schreiber
10 June 1991 (L)L. Judd of Portsea in the County of Hampshire – Frank Ashcroft Judd
11 June 1991 (L)B. Denton of Wakefield of Wakefield in the County of West Yorkshire – Jean Denton (died 5 Feb 2001)
14 June 1991 (L)B. Hilton of Eggardon of Eggardon in the County of Dorset – Jennifer Hilton
19 June 1991 (L)B. Mallalieu of Studdridge in the County of Buckinghamshire – Ann Mallalieu
20 June 1991 (L)L. Hollick of Notting Hill in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Clive Richard Hollick
21 June 1991 (L)B. O’Cathain of The Barbican in the City of London – Detta O’Cathain
24 June 1991 (L)L. Renfrew of Kaimsthorn of Hurlet in the District of Renfrew – Andrew Colin Renfrew
26 June 1991 (L)L. Mackay of Ardbrecknish of Tayvallich in the District of Argyll and Bute – John Jackson Mackay (died 21 Feb 2001)
15 July 1991 (L)L. Skidelsky of Tilton in the County of East Sussex – Robert Jacob Alexander Skidelsky
16 July 1991 (L)B. Perry of Southwark of Charlbury in the County of Oxfordshire – Pauline Perry
17 July 1991 (L)L. Cheshire of Woodhall in the County of Lincolnshire – Geoffrey Leonard Cheshire (died 31 July 1992)
29 July 1991 (L)L. Macfarlane of Bearsden of Bearsden in the District of Bearsden and Milngavie – Norman Somerville Macfarlane
30 July 1991 (L)L. Craig of Radley of Helhoughton in the County of Norfolk – David Brownrigg Craig
1 Oct 1991 (A)L. Browne-Wilkinson of Camden in the London Borough of Camden – Nicolas Christopher Henry Browne-Wilkinson
10 Jan 1992 (A)L. Mustill of Pateley Bridge in the County of North Yorkshire – Michael John Mustill
27 Jan 1992 (L)L. Rix of Whitehall in the City of Westminster and of Hornsea in Yorkshire – Brian Norman Roger Rix
30 Jan 1992 (L)L. Prentice of Daventry in the County of Northamptonshire – Reginald Ernest Prentice (died 18 Jan 2001)
12 Feb 1992 (L)L. Rodgers of Quarry Bank of Kentish Town in the London Borough of Camden – William Thomas Rodgers
14 Feb 1992 (L)L. Wilson of Tillyorn of Finzean in the District of Kincardine and Deeside and of Fanling in Hong Kong – David Clive Wilson
11 March 1992 (A)L. Slynn of Hadley of Eggington in the County of Bedfordshire – Gordon Slynn (died 7 April 2009)
24 April 1992 (a.m.) (L)L. Wakeham of Maldon in the County of Essex – John Wakeham
24 April 1992 (p.m.) (L)B. Chalker of Wallasey of Leigh-on-Sea in the County of Essex – Lynda Chalker
27 April 1992 (a.m.) (L)L. Taylor of Gosforth of Embleton in the County of Northumberland – Peter Murray Taylor (died 28 April 1997)
29 April 1992 (L)L. Rodger of Earlsferry of Earlsferry in the District of North East Fife – Alan Ferguson Rodger
26 June 1992 (L)B. Thatcher of Kesteven in the County of Lincolnshire – Margaret Hilda Thatcher
27 June 1992 (L)L. Finsberg of Hampstead in the London Borough of Camden – Geoffrey Finsberg (died 7 Oct 1996)
29 June 1992 (a.m.) (L)L. Parkinson of Carnforth in the County of Lancashire – Cecil Edward Parkinson
29 June 1992 (p.m.) (L)L. Healey of Riddlesden in the County of West Yorkshire – Denis Winston Healey
30 June 1992 (a.m.) (L)L. Owen of the City of Plymouth – David Anthony Llewellyn Owen
30 June 1992 (p.m.) (L)L. Howe of Aberavon of Tandridge in the County of Surrey – Richard Edward Geoffrey Howe
1 July 1992 (a.m.) (L)L. Lawson of Blaby of Newnham in the County of Northamptonshire – Nigel Lawson
1 July 1992 (p.m.) (L)L. Merlyn-Rees of Morley and South Leeds in the County of West Yorkshire and of Cilfynydd in the County of Mid Glamorgan – Merlyn Merlyn-Rees (died 5 Jan 2006)
2 July 1992 (L)L. Howell of Aston Manor in the City of Birmingham – Denis Herbert Howell (died 19 April 1998)
3 July 1992 (L)L. Moore of Lower Marsh of Lower Marsh in the London Borough of Lambeth – John Edward Michael Moore
6 July 1992 (L)L. Tebbit of Chingford in the London Borough of Waltham Forest – Norman Beresford Tebbit
7 July 1992 (L)L. Younger of Prestwick of Ayr in the District of Kyle and Carrick – George Kenneth Hotson Younger (died 26 Jan 2003)
8 July 1992 (a.m.) (L)L. Amery of Lustleigh of Preston in the County of Lancashire and of Brighton in the County of East Sussex – Julian Amery (died 3 Sep 1996)
8 July 1992 (p.m.) (L)L. Walker of Worcester of Abbots Morton in the County of Hereford and Worcester – Peter Edward Walker
9 July 1992 (L)L. Archer of Sandwell of Sandwell in the County of West Midlands – Peter Kingsley Archer
10 July 1992 (L)L. Ashley of Stoke of Widnes in the County of Cheshire – Jack Ashley
14 July 1992 (L)L. Eatwell of Stratton St Margaret in the County of Wiltshire – John Leonard Eatwell
15 July 1992 (L)L. Weatherill of North East Croydon in the London Borough of Croydon – Bruce Bernard Weatherill (died 6 May 2007)
17 July 1992 (L)L. Ewing of Kirkford of Cowdenbeath in the District of Dunfermline – Harry Ewing (died 9 June 2007)
18 July 1992 (L)L. Geraint of Ponterwyd in the County of Dyfed – Geraint Wyn Howells (died 17 April 2004)
20 July 1992 (L)L. Stewartby of Portmoak in the District of Perth and Kinross – Bernard Harold Ian Halley Stewart
21 July 1992 (L)L. Clark of Kempston of Kempston in the County of Bedfordshire – William Gibson Haig Clark (died 4 Oct 2004)
24 July 1992 (L)L. Plant of Highfield of Weelsby in the County of Humberside – Raymond Plant
27 July 1992 (L)L. Archer of Weston-Super-Mare of Mark in the County of Somerset – Jeffrey Howard Archer
28 July 1992 (L)L. Ridley of Liddesdale of Willimontswick in the County of Northumberland – Nicholas Ridley (died 4 March 1993)
29 July 1992 (L)B. Jay of Paddington of Paddington in the City of Westminster – Margaret Ann Jay
30 July 1992 (L)L. Williams of Mostyn of Great Tew in the County of Oxfordshire – Gareth Wyn Williams (died 20 Sep 2003)
10 Aug 1992 (L)L. Braine of Wheatley of Rayleigh in the County of Essex – Bernard Richard Braine (died 5 Jan 2000)
11 Aug 1992 (L)L. Cooke of Islandreagh of Islandreagh in the County of Antrim – Victor Alexander Cooke (died 13 Nov 2007)
12 Aug 1992 (L)L. Barber of Tewkesbury of Gotherington in the County of Gloucestershire – Derek Coates Barber
21 Aug 1992 (L)L. Hayhoe of Isleworth in the London Borough of Hounslow – Bernard John Hayhoe
25 Aug 1992 (L)L. Gilmour of Craigmillar of Craigmillar in the District of the City of Edinburgh – Ian Hedworth John Little Gilmour (died 21 Sep 2007)
18 Sep 1992 (L)L. Elis-Thomas of Nant Conwy in the County of Gwynedd – Dafydd Elis Elis-Thomas
1 Oct 1992 (A)L. Woolf of Barnes in the London Borough of Richmond – Harry Kenneth Woolf
1 Feb 1993 (L)B. Williams of Crosby of Stevenage in the County of Hertfordshire – Shirley Vivien Teresa Brittain Williams
14 July 1993 (L)L. Kingsdown of Pemberton in the County of Lancashire – Robert Leigh-Pemberton
15 July 1993 (L)L. Dahrendorf of Clare Market in the City of Westminster – Ralf Dahrendorf
19 July 1993 (L)L. Menuhin of Stoke d’Abernon in the County of Surrey – Yehudi Menuhin (died 12 March 1999)
30 July 1993 (L)L. Attenborough of Richmond upon Thames in the London Borough of Richmond upon Thames – Richard Samuel Attenborough
1 Oct 1993 (A)L. Lloyd of Berwick of Ludlay in the County of East Sussex – Anthony John Leslie Lloyd
4 Oct 1993 (L)L. Haskel of Higher Broughton in the County of Greater Manchester – Simon Haskel
5 Oct 1993 (L)L. Dean of Harptree of Wedmore in the County of Somerset – Arthur Paul Dean (died 1 April 2009)
6 Oct 1993 (L)B. Gould of Potternewton of Leeds in the County of West Yorkshire – Joyce Brenda Gould
11 Oct 1993 (L)L. Dixon-Smith of Bocking in the County of Essex – Robert William Dixon-Smith
12 Oct 1993 (L)B. Dean of Thornton-le-Fylde of Eccles in the County of Greater Manchester – Brenda Dean
13 Oct 1993 (L)L. Lester of Herne Hill of Herne Hill in the London Borough of Southwark – Anthony Paul Lester
14 Oct 1993 (L)B. Miller of Hendon of Gore in the London Borough of Barnet – Doreen Miller
15 Oct 1993 (L)L. Tugendhat of Widdington in the County of Essex – Christopher Samuel Tugendhat
11 Jan 1994 (A)L. Nolan of Brasted in the County of Kent – Michael Patrick Nolan (died 22 Jan 2007)
10 Feb 1994 (L)L. Wright of Richmond of Richmond upon Thames in the London Borough of Richmond upon Thames – Patrick Richard Henry Wright
22 March 1994 (L)L. Nickson of Renagour in the District of Stirling – David Wigley Nickson
12 July 1994 (L)L. Quirk of Bloomsbury in the London Borough of Camden – Charles Randolph Quirk
14 July 1994 (L)L. Phillips of Ellesmere of Ellesmere in the County of Shropshire – David Chilton Phillips (died 23 Feb 1999)
6 Sep 1994 (L)L. Sheppard of Didgemere of Roydon in the County of Essex – Allen John George Sheppard
26 Sep 1994 (L)L. Hambro of Dixton and Dumbleton in the County of Gloucestershire – Charles Eric Alexander Hambro (died 7 Nov 2002)
27 Sep 1994 (L)L. Dubs of Battersea in the London Borough of Wandsworth – Alfred Dubs
28 Sep 1994 (L)L. Gladwin of Clee of Great Grimsby in the County of Humberside – Derek Oliver Gladwin (died 10 April 2003)
29 Sep 1994 (L)B. Farrington of Ribbleton of Fulwood in the County of Lancashire – Josephine Farrington
30 Sep 1994 (L)L. Shaw of Northstead of Liversedge in the County of West Yorkshire – Michael Norman Shaw
3 Oct 1994 (A)L. Nicholls of Birkenhead of Stoke D’Abernon in the County of Surrey – Donald James Nicholls
4 Oct 1994 (L)L. Tope of Sutton in the London Borough of Sutton – Graham Norman Tope
5 Oct 1994 (L)B. Rawlings of Burnham Westgate in the County of Norfolk – Patricia Elizabeth Rawlings
6 Oct 1994 (L)B. Thomas of Walliswood of Dorking in the County of Surrey – Susan Petronella Thomas
7 Oct 1994 (L)L. Kingsland of Shrewsbury in the County of Shropshire – Christopher James Prout
10 Oct 1994 (L)L. Blaker of Blackpool in the County of Lancashire and of Lindfield in the County of West Sussex – Peter Allan Renshaw Blaker
11 Jan 1995 (A)L. Steyn of Swafield in the County of Norfolk – Johan van Zyl Steyn
3 Feb 1995 (L)B. Hogg of Kettlethorpe in the County of Lincolnshire – Sarah Elizabeth Mary Hogg
10 Feb 1995 (L)L. McConnell of Lisburn in the County of Antrim – Robert William Brian McConnell (died 25 Oct 2000)
17 Feb 1995 (L)B. Smith of Gilmorehill of Gilmorehill in the District of the City of Glasgow – Elizabeth Margaret Smith
21 Feb 1995 (A)L. Hoffmann of Chedworth in the County of Gloucestershire – Leonard Hubert Hoffmann
28 Feb 1995 (L)L. Hope of Craighead of Bamff in the District of Perth and Kinross – James Arthur David Hope
24 July 1995 (L)L. Blyth of Rowington of Rowington in the County of Warwickshire – James Blyth
25 July 1995 (L)L. Cuckney of Millbank in the City of Westminster – John Graham Cuckney (died 30 Oct 2008)
25 Aug 1995 (L)L. Eames of Armagh in the County of Armagh – Robert Henry Alexander Eames
8 Sep 1995 (L)L. Habgood of Calverton in the County of Buckinghamshire – John Stapylton Habgood
13 Dec 1995 (L)L. Mackay of Drumadoon of Blackwaterfoot in the District of Cunninghame – Donald Sage Mackay
18 Dec 1995 (L)L. Winston of Hammersmith in the London Borough of Hammersmith and Fulham – Robert Maurice Lipson Winston
19 Dec 1995 (L)L. Wallace of Saltaire of Shipley in the County of West Yorkshire – William John Lawrence Wallace
20 Dec 1995 (L)L. McNally of Blackpool in the County of Lancashire – Tom McNally
21 Dec 1995 (L)L. Borrie of Abbots Morton in the County of Hereford and Worcester – Gordon Johnson Borrie
2 Jan 1996 (L)B. Hayman of Dartmouth Park in the London Borough of Camden – Helene Valerie Hayman
10 Jan 1996 (L)L. Sewel of Gilcomstoun in the District of the City of Aberdeen – John Buttifant Sewel
11 Jan 1996 (L)L. Harris of Peckham of Peckham in the London Borough of Southwark – Philip Charles Harris
12 Jan 1996 (L)L. Pilkington of Oxenford of West Dowlish in the County of Somerset – Peter Pilkington
15 Jan 1996 (L)L. Feldman of Frognal in the London Borough of Camden – Basil Feldman
16 Jan 1996 (L)B. Wilcox of Plymouth in the County of Devon – Judith Ann Wilcox
17 Jan 1996 (L)L. Bowness of Warlingham in the County of Surrey and of Croydon in the London Borough of Croydon – Peter Spencer Bowness
5 Feb 1996 (L)L. Taverne of Pimlico in the City of Westminster – Dick Taverne
16 Feb 1996 (L)L. Kilpatrick of Kincraig of Dysart in the District of Kirkcaldy – Robert Kilpatrick
21 Feb 1996 (L)L. Gillmore of Thamesfield of Putney in the London Borough of Wandsworth – David Howe Gillmore (died 20 March 1999)
3 April 1996 (L)L. Cooke of Thorndon of Wellington in New Zealand and of Cambridge in the County of Cambridgeshire – Robin Brunskill Cooke (died 30 Aug 2006)
4 June 1996 (L)L. Bingham of Cornhill of Boughrood in the County of Powys – Thomas Henry Bingham
19 Aug 1996 (L)B. Lloyd of Highbury of Highbury in the London Borough of Islington – June Kathleen Lloyd (died 28 June 2006)
3 Sep 1996 (L)L. Vincent of Coleshill of Shrivenham in the County of Oxfordshire – Richard Frederick Vincent
11 Sep 1996 (L)L. Hussey of North Bradley of North Bradley in the County of Wiltshire – Marmaduke James Hussey (died 27 Dec 2006)
30 Sep 1996 (L)L. Thomas of Gresford of Gresford in the County Borough of Wrexham – Donald Martin Thomas
1 Oct 1996 (a.m.) (A)L. Clyde of Briglands in Perthshire and Kinross – James John Clyde (died 6 March 2009)
1 Oct 1996 (p.m.) (L)L. Currie of Marylebone of Marylebone in the City of Westminster – David Anthony Currie
2 Oct 1996 (L)L. Taylor of Warwick of Warwick in the County of Warwickshire – John David Beckett Taylor
4 Oct 1996 (L)L. Saatchi of Staplefield in the County of West Sussex – Maurice Saatchi
7 Oct 1996 (L)B. Symons of Vernham Dean of Vernham Dean in the County of Hampshire – Elizabeth Conway Symons
8 Oct 1996 (L)L. Alderdice of Knock in the City of Belfast – John Alderdice
9 Oct 1996 (L)L. Paul of Marylebone in the City of Westminster – Swraj Paul
11 Oct 1996 (L)B. Ramsay of Cartvale of Langside in the City of Glasgow – Meta Ramsay
14 Oct 1996 (L)B. Anelay of St Johns of St Johns in the County of Surrey – Joyce Anne Anelay
15 Oct 1996 (L)B. Byford of Rothley in the County of Leicestershire – Hazel Byford
16 Oct 1996 (L)L. Chadlington of Dean in the County of Oxfordshire – Peter Selwyn Gummer
17 Oct 1996 (L)L. Rogers of Riverside of Chelsea in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Richard George Rogers
18 Oct 1996 (L)L. MacLaurin of Knebworth of Knebworth in the County of Hertfordshire – Ian Charter MacLaurin
21 Oct 1996 (L)L. Whitty of Camberwell in the London Borough of Southwark – John Lawrence Whitty
6 Jan 1997 (A)L. Hutton of Bresagh in the County of Down – James Brian Edward Hutton
14 Feb 1997 (L)L. Bagri of Regent’s Park in the City of Westminster – Raj Kumar Bagri
17 Feb 1997 (L)B. Emerton of Tunbridge Wells in the County of Kent and of Clerkenwell in the London Borough of Islington – Audrey Caroline Emerton
18 Feb 1997 (L)L. Lloyd-Webber of Sydmonton in the County of Hampshire – Andrew Lloyd Webber
14 May 1997 (a.m.) (L)L. Hoyle of Warrington in the County of Cheshire – Eric Douglas Harvey Hoyle
14 May 1997 (p.m.) (L)L. Falconer of Thoroton of Thoroton in the County of Nottinghamshire – Charles Leslie Falconer
16 May 1997 (a.m.) (L)L. Simon of Highbury of Canonbury in the London Borough of Islington – David Alec Gwyn Simon
16 May 1997 (p.m.) (L)L. Gilbert of Dudley in the County of West Midlands – John William Gilbert
21 May 1997 (L)L. Hardie of Blackford in the City of Edinburgh – Andrew Rutherford Hardie
3 June 1997 (L)L. Biffen of Tanat in the County of Shropshire – William John Biffen (died 14 Aug 2007)
4 June 1997 (L)B. Lestor of Eccles of Tooting Bec in the London Borough of Wandsworth – Joan Lestor (died 27 March 1998)
5 June 1997 (a.m.) (L)L. Jopling of Ainderby Quernhow in the County of North Yorkshire – Thomas Michael Jopling
5 June 1997 (p.m.) (L)L. Shore of Stepney of Stepney in the London Borough of Tower Hamlets – Peter David Shore (died 24 Sep 2001)
6 June 1997 (a.m.) (L)L. Howell of Guildford of Penton Mewsey in the County of Hampshire – David Arthur Russell Howell
6 June 1997 (p.m.) (L)L. Steel of Aikwood of Ettrick Forest in The Scottish Borders – David Martin Scott Steel
9 June 1997 (a.m.) (L)L. Dixon of Jarrow in the County of Tyne and Wear – Donald Dixon
9 June 1997 (p.m.) (L)L. Renton of Mount Harry of Offham in the County of East Sussex – Ronald Timothy Renton
10 June 1997 (a.m.) (L)L. Evans of Parkside of St Helens in the County of Merseyside – John Evans
10 June 1997 (p.m.) (L)L. Molyneaux of Killead of Killead in the County of Antrim – James Henry Molyneaux
11 June 1997 (a.m.) (L)L. Lofthouse of Pontefract of Pontefract in the County of West Yorkshire – Geoffrey Lofthouse
11 June 1997 (p.m.) (L)L. Kelvedon of Ongar in the County of Essex – Henry Paul Guinness Channon (died 27 Jan 2007)
12 June 1997 (a.m.) (L)L. Alton of Liverpool of Mossley Hill in the County of Merseyside – David Patrick Paul Alton
12 June 1997 (p.m.) (L)L. Mayhew of Twysden of Kilndown in the County of Kent – Patrick Barnabas Burke Mayhew
13 June 1997 (a.m.) (L)L. Hurd of Westwell of Westwell in the County of Oxfordshire – Douglas Richard Hurd
16 June 1997 (L)L. Baker of Dorking of Iford in the County of East Sussex – Kenneth Wilfred Baker
17 June 1997 (L)L. Patten of Wincanton in the County of Somerset – John Haggitt Charles Patten
18 July 1997 (L)L. Cowdrey of Tonbridge of Tonbridge in the County of Kent – Michael Colin Cowdrey (died 4 Dec 2000)
21 July 1997 (a.m.) (L)L. Inge of Richmond in the County of North Yorkshire – Peter Anthony Inge
21 July 1997 (p.m.) (L)L. Russell-Johnston of Minginish in Highland – David Russell Russell-Johnston (died 27 July 2008)
22 July 1997 (L)L. Levene of Portsoken of Portsoken in the City of London – Peter Keith Levene
28 July 1997 (A)L. Saville of Newdigate of Newdigate in the County of Surrey – Mark Oliver Saville
23 Sep 1997 (a.m.) (L)L. Levy of Mill Hill in the London Borough of Barnet – Michael Abraham Levy
23 Sep 1997 (p.m.) (L)B. Knight of Collingtree of Collingtree in the County of Northamptonshire – Joan Christabel Jill Knight
24 Sep 1997 (a.m.) (L)B. Amos of Brondesbury in the London Borough of Brent – Valerie Ann Amos
24 Sep 1997 (p.m.) (L)L. Hogg of Cumbernauld of Cumbernauld in North Lanarkshire – Norman Hogg (died 8 Oct 2008)
25 Sep 1997 (a.m.) (L)L. Newby of Rothwell in the County of West Yorkshire – Richard Mark Newby
25 Sep 1997 (p.m.) (L)L. Randall of St Budeaux of St Budeaux in the County of Devon – Stuart Jeffrey Randall
26 Sep 1997 (a.m.) (L)L. Renwick of Clifton of Chelsea in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Robin William Renwick
26 Sep 1997 (p.m.) (L)L. Walker of Doncaster of Audenshaw in the County of Greater Manchester – Harold Walker (died 11 Nov 2003)
27 Sep 1997 (a.m.) (L)L. Hardy of Wath of Wath upon Dearne in the County of South Yorkshire – Peter Hardy (died 16 Dec 2003)
27 Sep 1997 (p.m.) (L)L. Hughes of Woodside of Woodside in the City of Aberdeen – Robert Hughes
29 Sep 1997 (a.m.) (L)L. Selkirk of Douglas of Cramond in the City of Edinburgh – James Alexander Douglas-Hamilton
29 Sep 1997 (p.m.) (L)L. Lang of Monkton of Merrick and the Rhinns of Kells in Dumfries and Galloway – Ian Bruce Lang
30 Sep 1997 (a.m.) (L)B. Ludford of Clerkenwell in the London Borough of Islington – Sarah Ann Ludford
30 Sep 1997 (p.m.) (L)B. Fookes of Plymouth in the County of Devon – Janet Evelyn Fookes
1 Oct 1997 (a.m.) (L)L. Davies of Coity of Penybont in the County of Mid Glamorgan – David Garfield Davies
1 Oct 1997 (p.m.) (L)L. Roberts of Conwy of Talyfan in the County of Gwynedd – Ieuan Wyn Pritchard Roberts
2 Oct 1997 (a.m.) (L)L. Sandberg of Passfield in the County of Hampshire – Michael Graham Ruddock Sandberg
2 Oct 1997 (p.m.) (L)L. Blackwell of Woodcote in the County of Surrey – Norman Roy Blackwell
3 Oct 1997 (a.m.) (L)L. Sainsbury of Turville of Turville in the County of Buckinghamshire – David John Sainsbury
3 Oct 1997 (p.m.) (L)L. Davies of Oldham of Broxbourne in the County of Hertfordshire – Bryan Davies
4 Oct 1997 (a.m.) (L)L. Gordon of Strathblane of Deil’s Craig in Stirling – James Stuart Gordon
4 Oct 1997 (p.m.) (L)L. Cope of Berkeley of Berkeley in the County of Gloucestershire – John Ambrose Cope
6 Oct 1997 (a.m.) (L)B. Pitkeathley of Caversham in the Royal County of Berkshire – Jill Elizabeth Pitkeathley
6 Oct 1997 (p.m.) (L)L. Morris of Manchester of Manchester in the County of Greater Manchester – Alfred Morris
18 Oct 1997 (L)L. Jacobs of Belgravia in the City of Westminster – David Anthony Jacobs
20 Oct 1997 (a.m.) (L)L. Hunt of Kings Heath of Birmingham in the County of West Midlands – Philip Alexander Hunt
20 Oct 1997 (p.m.) (L)L. Hunt of Wirral of Wirral in the County of Merseyside – David James Fletcher Hunt
21 Oct 1997 (a.m.) (L)L. Orme of Salford in the County of Greater Manchester – Stanley Orme (died 28 April 2005)
21 Oct 1997 (p.m.) (L)L. Burlison of Rowlands Gill in the County of Tyne and Wear – Thomas Henry Burlison (died 20 May 2008)
22 Oct 1997 (a.m.) (L)L. Razzall of Mortlake in the London Borough of Richmond – Edward Timothy Razzall
22 Oct 1997 (p.m.) (L)L. Garel-Jones of Watford in the County of Hertfordshire – William Armand Thomas Tristan Garel-Jones
23 Oct 1997 (a.m.) (L)L. Goodhart of Youlbury in the County of Oxfordshire – William Howard Goodhart
23 Oct 1997 (p.m.) (L)L. Brooke of Alverthorpe of Alverthorpe in the County of West Yorkshire – Clive Brooke
24 Oct 1997 (a.m.) (L)B. Rendell of Babergh of Aldeburgh in the County of Suffolk – Ruth Barbara Rendell
24 Oct 1997 (p.m.) (L)L. Dholakia of Waltham Brooks in the County of West Sussex – Navnit Dholakia
25 Oct 1997 (a.m.) (L)L. Janner of Braunstone of Leicester in the County of Leicestershire – Greville Ewan Janner
25 Oct 1997 (p.m.) (L)L. Islwyn of Casnewydd in the County of Gwent – Royston John Hughes (died 19 Dec 2003)
27 Oct 1997 (a.m.) (L)L. Puttnam of Queensgate in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – David Terence Puttnam
27 Oct 1997 (p.m.) (L)B. Kennedy of The Shaws of Cathcart in the City of Glasgow – Helena Ann Kennedy
28 Oct 1997 (a.m.) (L)L. Naseby of Sandy in the County of Bedfordshire – Michael Wolfgang Laurence Morris
28 Oct 1997 (p.m.) (L)L. Higgins of Worthing in the County of West Sussex – Terence Langley Higgins
29 Oct 1997 (a.m.) (L)L. Stone of Blackheath of Blackheath in the London Borough of Greenwich – Andrew Zelig Stone
29 Oct 1997 (p.m.) (L)L. Freeman of Dingley in the County of Northamptonshire – Roger Norman Freeman
30 Oct 1997 (a.m.) (L)B. Maddock of Christchurch in the County of Dorset – Diana Margaret Maddock
30 Oct 1997 (p.m.) (L)B. Scotland of Asthal of Asthal in the County of Oxfordshire – Patricia Janet Scotland
31 Oct 1997 (a.m.) (L)L. Onslow of Woking of Woking in the County of Surrey – Cranley Gordon Douglas Onslow (died 13 March 2001)
31 Oct 1997 (p.m.) (L)L. Newton of Braintree of Coggeshall in the County of Essex – Antony Harold Newton
1 Nov 1997 (a.m.) (L)L. Montague of Oxford of Oxford in the County of Oxfordshire – Michael Jacob Montague (died 5 Nov 1999)
1 Nov 1997 (p.m.) (L)B. Linklater of Butterstone of Riemore in Perth and Kinross – Veronica Linklater
3 Nov 1997 (a.m.) (L)L. Bassam of Brighton of Brighton in the County of East Sussex – John Steven Bassam
3 Nov 1997 (p.m.) (L)B. Nicholson of Winterbourne of Winterbourne in the Royal County of Berkshire – Emma Harriet Nicholson
4 Nov 1997 (a.m.) (L)B. Young of Old Scone of Old Scone in Perth and Kinross – Barbara Scott Young
4 Nov 1997 (p.m.) (L)L. Smith of Clifton of Mountsandel in the County of Londonderry – Trevor Arthur Smith
5 Nov 1997 (a.m.) (L)L. Thomas of Macclesfield of Prestbury in the County of Cheshire – Terence James Thomas
5 Nov 1997 (p.m.) (L)L. Simpson of Dunkeld of Dunkeld in Perth and Kinross – George Simpson
6 Nov 1997 (a.m.) (L)L. Monro of Langholm of Westerkirk in Dumfries and Galloway – Hector Seymour Peter Monro (died 30 Aug 2006)
6 Nov 1997 (p.m.) (L)L. Watson of Invergowrie of Invergowrie in Perth and Kinross – Michael Goodall Watson
22 Nov 1997 (L)L. Ryder of Wensum of Wensum in the County of Norfolk – Richard Andrew Ryder
24 Nov 1997 (L)L. Hattersley of Sparkbrook in the County of West Midlands – Roy Sydney George Hattersley
28 Nov 1997 (L)L. Neill of Bladen of Briantspuddle in the County of Dorset – Francis Patrick Neill
12 Feb 1998 (L)L. Butler of Brockwell of Herne Hill in the London Borough of Lambeth – Frederick Edward Robin Butler
13 Feb 1998 (L)L. Dearing of Kingston upon Hull in the County of the East Riding of Yorkshire – Ronald Ernest Dearing (died 19 Feb 2009)
14 Feb 1998 (L)L. Sheppard of Liverpool of West Kirby in the County of Merseyside – David Stuart Sheppard (died 5 March 2005)
23 Feb 1998 (L)L. Hamlyn of Edgeworth in the County of Gloucestershire – Paul Bertrand Hamlyn (died 31 Aug 2001)
17 July 1998 (a.m.) (L)L. Mackenzie of Framwellgate of Durham in the County of Durham – Brian Mackenzie
17 July 1998 (p.m.) (L)L. Clement-Jones of Clapham in the London Borough of Lambeth – Timothy Francis Clement-Jones
18 July 1998 (a.m.) (L)L. Alli of Norbury in the London Borough of Croydon – Waheed Alli
18 July 1998 (p.m.) (L)B. Uddin of Bethnal Green in the London Borough of Tower Hamlets – Manzila Pola Uddin
20 July 1998 (a.m.) (L)L. Marshall of Knightsbridge of Knightsbridge in the City of Westminster – Colin Marsh Marshall
20 July 1998 (p.m.) (L)L. Burns of Pitshanger in the London Borough of Ealing – Terence Burns
21 July 1998 (a.m.) (L)B. Goudie of Roundwood in the London Borough of Brent – Mary Teresa Goudie
21 July 1998 (p.m.) (L)L. Tomlinson of Walsall in the County of West Midlands – John Edward Tomlinson
23 July 1998 (a.m.) (L)B. Buscombe of Goring in the County of Oxfordshire – Peta Jane Buscombe
23 July 1998 (p.m.) (L)B. Thornton of Manningham in the County of West Yorkshire – Dorothea Glenys Thornton
24 July 1998 (a.m.) (L)L. Lamont of Lerwick of Lerwick in the Shetland Islands – Norman Stewart Hughson Lamont
24 July 1998 (p.m.) (L)B. Crawley of Edgbaston in the County of West Midlands – Christine Mary Crawley
25 July 1998 (a.m.) (L)L. Phillips of Sudbury of Sudbury in the County of Suffolk – Andrew Wyndham Phillips
25 July 1998 (p.m.) (L)L. Haskins of Skidby in the County of the East Riding of Yorkshire – Christopher Robin Haskins
27 July 1998 (a.m.) (L)L. Laming of Tewin in the County of Hertfordshire – William Herbert Laming
27 July 1998 (p.m.) (L)L. Bach of Lutterworth in the County of Leicestershire – William Stephen Goulden Bach
28 July 1998 (a.m.) (L)B. Miller of Chilthorne Domer of Chilthorne Domer in the County of Somerset – Susan Elizabeth Miller
28 July 1998 (p.m.) (L)L. Evans of Watford of Chipperfield in the County of Hertfordshire – David Charles Evans
29 July 1998 (a.m.) (L)L. Warner of Brockley in the London Borough of Lewisham – Norman Reginald Warner
29 July 1998 (p.m.) (L)L. Clarke of Hampstead of Hampstead in the London Borough of Camden – Anthony James Clarke
30 July 1998 (a.m.) (L)L. Christopher of Leckhampton in the County of Gloucestershire – Anthony Martin Grosvenor Christopher
30 July 1998 (p.m.) (L)L. Brookman of Ebbw Vale in the County of Gwent – David Keith Brookman
31 July 1998 (a.m.) (L)L. Hanningfield of Chelmsford in the County of Essex – Paul Edward Winston White
31 July 1998 (p.m.) (L)L. Bell of Belgravia in the City of Westminster – Timothy John Leigh Bell
1 Aug 1998 (a.m.) (L)L. Norton of Louth of Louth in the County of Lincolnshire – Philip Norton
1 Aug 1998 (p.m.) (L)B. Sharp of Guildford of Guildford in the County of Surrey – Margaret Lucy Sharp
3 Aug 1998 (a.m.) (L)B. Richardson of Calow of Calow in the County of Derbyshire – Kathleen Margaret Richardson
3 Aug 1998 (p.m.) (L)L. Ahmed of Rotherham in the County of South Yorkshire – Nazir Ahmed
4 Aug 1998 (a.m.) (L)L. Bragg of Wigton in the County of Cumbria – Melvyn Bragg
4 Aug 1998 (p.m.) (L)L. Sawyer of Darlington in the County of Durham – Lawrence Sawyer
5 Aug 1998 (L)L. Harris of Haringey of Hornsey in the London Borough of Haringey – Jonathan Toby Harris
1 Oct 1998 (a.m.) (A)L. Hobhouse of Woodborough of Woodborough in the County of Wiltshire – John Stewart Hobhouse (died 15 March 2004)
1 Oct 1998 (p.m.) (A)L. Millett of St Marylebone in the City of Westminster – Peter Julian Millett
2 Oct 1998 (L)L. Macdonald of Tradeston of Tradeston in the City of Glasgow – Angus John Macdonald
12 Jan 1999 (A)L. Phillips of Worth Matravers of Belsize Park in the London Borough of Camden – Nicholas Addison Phillips
5 Feb 1999 (L)L. Williamson of Horton of Horton in the County of Somerset – David Francis Williamson
10 Feb 1999 (L)L. Imbert of New Romney in the County of Kent – Peter Michael Imbert
25 Feb 1999 (L)B. O’Neill of Bengarve of The Braid in the County of Antrim – Onora Sylvia O’Neill
1 March 1999 (L)L. Patel of Dunkeld in Perth and Kinross – Narendra Babubhai Patel
2 March 1999 (L)L. Trotman of Osmotherley in the County of North Yorkshire – Alexander James Trotman (died 25 April 2005)
19 June 1999 (H)E. of Wessex (& V. Severn) – Edward Antony Richard Louis
10 July 1999 (L)B. Warwick of Undercliffe of Undercliffe in the County of West Yorkshire – Diana Mary Warwick
12 July 1999 (L)L. Fellowes of Shotesham in the County of Norfolk – Robert Fellowes
13 July 1999 (a.m.) (L)L. Stevenson of Coddenham of Coddenham in the County of Suffolk – Henry Dennistoun Stevenson
13 July 1999 (p.m.) (L)B. Stern of Vauxhall in the London Borough of Lambeth – Vivien Helen Stern
14 July 1999 (a.m.) (L)L. Forsyth of Drumlean of Drumlean in Stirling – Michael Bruce Forsyth
14 July 1999 (p.m.) (L)L. Faulkner of Worcester of Wimbledon in the London Borough of Merton – Richard Oliver Faulkner
15 July 1999 (a.m.) (L)B. Prashar of Runnymede in the County of Surrey – Usha Kumari Prashar
15 July 1999 (p.m.) (L)B. Hanham of Kensington in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Joan Brownlow Hanham
16 July 1999 (a.m.) (L)L. Laird of Artigarvan in the County of Tyrone – John Dunn Laird
16 July 1999 (p.m.) (L)L. Rogan of Lower Iveagh in the County of Down – Dennis Robert David Rogan
19 July 1999 (a.m.) (L)L. Foster of Thames Bank of Reddish in the County of Greater Manchester – Norman Robert Foster
19 July 1999 (p.m.) (L)L. Elder of Kirkcaldy in Fife – Thomas Murray Elder
20 July 1999 (a.m.) (L)L. Lea of Crondall of Crondall in the County of Hampshire – David Edward Lea
20 July 1999 (p.m.) (L)L. Brett of Lydd in the County of Kent – William Henry Brett
21 July 1999 (a.m.) (L)L. Rennard of Wavertree in the County of Merseyside – Christopher John Rennard
21 July 1999 (p.m.) (L)B. Howells of St Davids of Charlton in the London Borough of Greenwich – Rosalind Patricia-Anne Howells
22 July 1999 (a.m.) (L)L. Bradshaw of Wallingford in the County of Oxfordshire – William Peter Bradshaw
22 July 1999 (p.m.) (L)L. King of West Bromwich of West Bromwich in the County of West Midlands – Tarsem King
23 July 1999 (a.m.) (L)L. Watson of Richmond of Richmond in the London Borough of Richmond upon Thames – Alan John Watson
23 July 1999 (p.m.) (L)L. Kirkham of Old Cantley in the County of South Yorkshire – Graham Kirkham
26 July 1999 (a.m.) (L)L. Grabiner of Aldwych in the City of Westminster – Anthony Stephen Grabiner
26 July 1999 (p.m.) (L)B. Massey of Darwen of Darwen in the County of Lancashire – Doreen Elizabeth Massey
27 July 1999 (a.m.) (L)L. Carlile of Berriew of Berriew in the County of Powys – Alexander Charles Carlile
27 July 1999 (p.m.) (L)L. Oxburgh of Liverpool in the County of Merseyside – Ernest Ronald Oxburgh
28 July 1999 (a.m.) (L)L. Harrison of Chester in the County of Cheshire – Lyndon Henry Arthur Harrison
28 July 1999 (p.m.) (L)L. Waldegrave of North Hill of Chewton Mendip in the County of Somerset – William Arthur Waldegrave
29 July 1999 (a.m.) (L)L. Goldsmith of Allerton in the County of Merseyside – Peter Henry Goldsmith
29 July 1999 (p.m.) (L)L. Filkin of Pimlico in the City of Westminster – David Geoffrey Nigel Filkin
30 July 1999 (a.m.) (L)L. Lipsey of Tooting in the London Borough of Wandsworth – David Lawrence Lipsey
30 July 1999 (p.m.) (L)B. Wilkins of Chesham Bois in the County of Buckinghamshire – Rosalie Catherine Wilkins
31 July 1999 (a.m.) (L)B. Blood of Blackwatertown in the County of Armagh – May Blood
31 July 1999 (p.m.) (L)B. Barker of Anagach in Highland – Elizabeth Jean Barker
2 Aug 1999 (a.m.) (L)L. Sharman of Redlynch in the County of Wiltshire – Colin Morven Sharman
2 Aug 1999 (p.m.) (L)B. Ashton of Upholland of St Albans in the County of Hertfordshire – Catherine Margaret Ashton
3 Aug 1999 (a.m.) (L)B. McIntosh of Hudnall of Hampstead in the London Borough of Camden – Genista Mary McIntosh
3 Aug 1999 (p.m.) (L)L. Woolmer of Leeds of Leeds in the County of West Yorkshire – Kenneth John Woolmer
4 Aug 1999 (a.m.) (L)B. Gale of Blaenrhondda in the County of Mid Glamorgan – Anita Gale
4 Aug 1999 (p.m.) (L)L. MacKenzie of Culkein of Assynt in Highland – Hector Uisdean MacKenzie
5 Aug 1999 (a.m.) (L)L. Smith of Leigh of Wigan in the County of Greater Manchester – Peter Richard Charles Smith
5 Aug 1999 (p.m.) (L)B. Whitaker of Beeston in the County of Nottinghamshire – Janet Alison Whitaker
6 Aug 1999 (a.m.) (L)L. Gavron of Highgate in the London Borough of Camden – Robert Gavron
6 Aug 1999 (p.m.) (L)B. Harris of Richmond of Richmond in the County of North Yorkshire – Angela Felicity Harris
24 Aug 1999 (L)L. Robertson of Port Ellen of Islay in Argyll and Bute – George Islay MacNeill Robertson
16 Nov 1999 (9 a.m.) (L:H)L. Low of Bispham in the County of Lancashire – Austin Richard William Low (1st L. Aldington) (died 7 Dec 2000)
16 Nov 1999 (12 noon) (L:H)L. Erroll of Kilmun of Kilmun in Argyll and Bute – Frederick James Erroll (1st L. Erroll of Hale) (died 14 Sep 2000)
16 Nov 1999 (3 p.m.) (L:H)L. Armstrong-Jones of Nymans in the County of West Sussex – Antony Charles Robert Armstrong-Jones (1st E. of Snowdon)
16 Nov 1999 (6 p.m.) (L:H)L. Pakenham of Cowley of Cowley in the County of Oxfordshire – Francis Aungier Pakenham (7th E. of Longford (I)) (died 3 Aug 2001)
16 Nov 1999 (9 p.m.) (L:H)L. Shepherd of Spalding of Spalding in the County of Lincolnshire – Malcolm Newton Shepherd (2nd L. Shepherd) (died 5 April 2001)
16 Nov 1999 (11 p.m.) (L:H)L. Hennessy of Windlesham in the County of Surrey – David James George Hennessy (3rd L. Windlesham)
17 Nov 1999 (6 a.m.) (L:H)L. Jellicoe of Southampton of Southampton in the County of Hampshire – George Patrick John Rushworth Jellicoe (2nd E. Jellicoe) (died 22 Feb 2007)
17 Nov 1999 (9 a.m.) (L:H)L. Ganzoni of Ipswich in the County of Suffolk – John Julian Ganzoni (2nd L. Belstead) (died 3 Dec 2005)
17 Nov 1999 (12 noon) (L:H)L. Gascoyne-Cecil of Essendon in the County of Rutland – Robert Michael James Gascoyne-Cecil (L. Cecil)
17 Nov 1999 (3 p.m.) (L:H)L. Carington of Upton of Upton in the County of Nottinghamshire – Peter Alexander Rupert Carington (6th L. Carrington)
9 Feb 2000 (L)L. Brittan of Spennithorne of Spennithorne in the County of North Yorkshire – Leon Brittan
10 Feb 2000 (L)B. Greengross of Notting Hill in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Sally Ralea Greengross
11 Feb 2000 (L)L. Birt of Liverpool in the County of Merseyside – John Birt
14 Feb 2000 (L)L. Patel of Blackburn of Langho in the County of Lancashire – Adam Hafejee Patel
15 Feb 2000 (L)L. Powell of Bayswater of Canterbury in the County of Kent – Charles David Powell
16 Feb 2000 (L)L. Joffe of Liddington in the County of Wiltshire – Joel Goodman Joffe
17 April 2000 (a.m.) (L:H)L. Acton of Bridgnorth of Aldenham in the County of Shropshire – Richard Gerald Lyon-Dalberg-Acton (4th L. Acton)
17 April 2000 (p.m.) (L:H)L. Grenfell of Kilvey of Kilvey in the County of Swansea – Julian Pascoe Francis St Leger Grenfell (3rd L. Grenfell)
18 April 2000 (p.m.) (L:H)L. Gueterbock of Cranford in the London Borough of Hilllingdon – Anthony Fitzhardinge Gueterbock (18th L. Berkeley)
18 April 2000 (p.m.) (L:H)L. Mitford of Redesdale in the County of Northumberland – Rupert Bertram Mitford (6th L. Redesdale)
19 April 2000 (6 a.m.) (L:H)L. Lyttelton of Aldershot of Aldershot in the County of Hampshire – Thomas Orlando Lyttelton (3rd V. Chandos)
19 April 2000 (9 a.m.) (L:H)L. Erskine of Alloa Tower of Alloa in Clackmannanshire – James Thorne Erskine (E. of Mar and Kellie)
19 April 2000 (12 noon) (L:H)L. Ponsonby of Roehampton of Shulbrede in the County of West Sussex – Frederick Matthew Thomas Ponsonby (4th L. Ponsonby of Shulbrede)
1 May 2000 (a.m.) (L)B. Northover of Cissbury in the County of West Sussex – Lindsay Patricia Granshaw
1 May 2000 (p.m.) (L)L. Oakeshott of Seagrove Bay of Seagrove Bay in the County of Isle of Wight – Matthew Alan Oakeshott
2 May 2000 (a.m.) (L)B. Billingham of Banbury in the County of Oxfordshire – Angela Theodora Billingham
2 May 2000 (p.m.) (L)L. Brennan of Bibury in the County of Gloucestershire – Daniel Joseph Brennan
3 May 2000 (a.m.) (L)B. Cohen of Pimlico of Pimlico in the City of Westminster – Janet Cohen
3 May 2000 (p.m.) (L)L. Layard of Highgate in the London Borough of Haringey – Peter Richard Grenville Layard
4 May 2000 (a.m.) (L)L. Greaves of Pendle in the County of Lancashire – Anthony Robert Greaves
4 May 2000 (p.m.) (L)L. Turnberg of Cheadle in the County of Cheshire – Leslie Arnold Turnberg
5 May 2000 (a.m.) (L)L. Hunt of Chesterton of Chesterton in the County of Cambridgeshire – Julian Charles Roland Hunt
9 May 2000 (a.m.) (L)B. Gibson of Market Rasen of Market Rasen in the County of Lincolnshire – Anne Gibson
9 May 2000 (p.m.) (L)B. Andrews of Southover in the County of East Sussex – Elizabeth Kay Andrews
10 May 2000 (a.m.) (L)L. Mitchell of Hampstead in the London Borough of Camden – Parry Andrew Mitchell
10 May 2000 (p.m.) (L)L. Parekh of Kingston upon Hull in the East Riding of Yorkshire – Bhikhu Chotalal Parekh
11 May 2000 (a.m.) (L)B. Scott of Needham Market of Needham Market in the County of Suffolk – Rosalind Carol Scott
11 May 2000 (p.m.) (L)L. Evans of Temple Guiting of Temple Guiting in the County of Gloucestershire – Matthew Evans
12 May 2000 (a.m.) (L)L. Shutt of Greetland of Greetland and Stainland in the County of West Yorkshire – David Trevor Shutt
12 May 2000 (p.m.) (L)L. Roper of Thorney Island in the City of Westminster – John Francis Hodgess Roper
15 May 2000 (a.m.) (L)B. Walmsley of West Derby in the County of Merseyside – Joan Margaret Walmsley
15 May 2000 (p.m.) (L)L. Bernstein of Craigweil of Craigweil in the County of West Sussex – Alexander Bernstein
16 May 2000 (a.m.) (L)L. Fyfe of Fairfield of Sauchie in the County of Clackmannanshire – George Lennox Fyfe
16 May 2000 (p.m.) (L)L. Coe of Ranmore in the County of Surrey – Sebastian Newbold Coe
5 June 2000 (L)L. Jordan of Bournville in the County of West Midlands – William Brian Jordan
7 June 2000 (a.m.) (L)B. Noakes of Goudhurst in the County of Sussex – Sheila Valerie Masters
7 June 2000 (p.m.) (L)L. Hodgson of Astley Abbotts of Nash in the County of Shropshire – Robin Granville Hodgson
12 June 2000 (L)L. Morgan of Aberdyfi in the County of Gwynedd – Kenneth Owen Morgan
17 July 2000 (A)L. Scott of Foscote of Foscote in the County of Buckinghamshire – Richard Rashleigh Folliott Scott
2 Oct 2000 (L)L. Luce of Adur in the County of West Sussex – Richard Napier Luce
20 Oct 2000 (L)L. Ashcroft of Chichester in the County of West Sussex – Michael Anthony Ashcroft
15 Jan 2001 (L)B. Boothroyd of Sandwell in the County of West Midlands – Betty Boothroyd
2 June 2001 (L)L. Chan of Oxton in the County of Merseyside – Michael Chew Koon Chan (died 21 Jan 2006)
4 June 2001 (L)L. Best of Godmanstone in the County of Dorset – Richard Stuart Best
5 June 2001 (L)L. Bhatia of Hampton in the London Borough of Richmond – Amirali Alibhai Bhatia
16 June 2001 (L)L. Rooker of Perry Barr in the County of West Midlands – Jeffrey William Rooker
18 June 2001 (L)B. Greenfield of Ot Moor in the County of Oxfordshire – Susan Adele Greenfield
19 June 2001 (L)L. Hannay of Chiswick of Bedford Park in the London Borough of Ealing – David Hugh Alexander Hannay
20 June 2001 (L)B. Morgan of Huyton of Huyton in the County of Merseyside – Sally Morgan
22 June 2001 (a.m.) (L)L. Sheldon of Ashton-under-Lyne in the County of Greater Manchester – Robert Edward Sheldon
22 June 2001 (p.m.) (L)L. Temple-Morris of Llandaff in the County of South Glamorgan and of Leominster in the County of Herefordshire – Peter Temple-Morris
23 June 2001 (L)L. Moser of Regents Park in the London Borough of Camden – Claus Adolf Moser
25 June 2001 (L)B. Howarth of Breckland of Parson Cross in the County of South Yorkshire – Valerie Georgina Howarth
26 June 2001 (L)L. Ouseley of Peckham Rye in the London Borough of Southwark – Herman George Ouseley
27 June 2001 (a.m.) (L)L. Guthrie of Craigiebank of Craigiebank in the City of Dundee – Charles Ronald Llewelyn Guthrie
27 June 2001 (p.m.) (L)L. Condon of Langton Green in the County of Kent – Paul Leslie Condon
28 June 2001 (a.m.) (L)B. Finlay of Llandaff of Llandaff in the County of South Glamorgan – Ilora Gillian Finlay
28 June 2001 (p.m.) (L)L. Browne of Madingley of Cambridge in the County of Cambridgeshire – Edmund John Phillip Browne
29 June 2001 (a.m.) (L)B. Howe of Idlicote of Shipston-on-Stow in the County of Warwickshire – Elspeth Rosamund Morton Howe
29 June 2001 (p.m.) (L)L. Sutherland of Houndwood of Houndwood in the Scottish Borders – Stewart Ross Sutherland
30 June 2001 (L)L. Adebowale of Thornes in the County of West Yorkshire – Victor Olufemi Adebowale
2 July 2001 (a.m.) (L)L. Grocott of Telford in the County of Shropshire – Bruce Joseph Grocott
2 July 2001 (p.m.) (L)L. Clark of Windermere of Windermere in the County of Cumbria – David George Clark
3 July 2001 (a.m.) (L)L. Morris of Aberavon of Aberavon in the County of West Glamorgan and of Ceredigion in the County of Dyfed – John Morris
3 July 2001 (p.m.) (L)L. Fowler of Sutton Coldfield in the County of West Midlands – Peter Norman Fowler
4 July 2001 (a.m.) (L)L. Pendry of Stalybridge in the County of Greater Manchester – Thomas Pendry
4 July 2001 (p.m.) (L)L. Campbell-Savours of Allerdale in the County of Cumbria – Dale Norman Campbell-Savours
5 July 2001 (a.m.) (L)L. MacGregor of Pulham Market of Pulham Market in the County of Norfolk – John Roddick Russell MacGregor
5 July 2001 (p.m.) (L)L. Corbett of Castle Vale of Erdington in the County of West Midlands – Robin Corbett
6 July 2001 (L)L. Jones of Deeside in the County of Clwyd – Stephen Barry Jones
9 July 2001 (L)L. King of Bridgwater of Bridgwater in the County of Somerset – Thomas Jeremy King
10 July 2001 (L)L. Ashdown of Norton-sub-Hamdon of Norton-sub-Hamdon in the County of Somerset – Jeremy John Durham Ashdown
11 July 2001 (L)L. Fearn of Southport in the County of Merseyside – Ronald Cyril Fearn
12 July 2001 (L)L. Heseltine of Thenford in the County of Northamptonshire – Michael Ray Dibdin Heseltine
13 July 2001 (L)B. Golding of Newcastle-under-Lyme in the County of Staffordshire – Llinos Golding
14 July 2001 (L)B. Michie of Gallanach of Oban in Argyll and Bute – Janet Ray Michie (died 6 May 2008)
16 July 2001 (L)L. Radice of Chester-le-Street in the County of Durham – Giles Heneage Radice
17 July 2001 (L)L. Kilclooney of Armagh in the County of Armagh – John David Taylor
18 July 2001 (L)L. May of Oxford of Oxford in the County of Oxfordshire – Robert McCredie May
19 July 2001 (L)L. Maclennan of Rogart of Rogart in Sutherland – Robert Adam Ross Maclennan
20 July 2001 (L)L. Maginnis of Drumglass of Carnteel in the County of Tyrone – Kenneth Wiggins Maginnis
30 July 2001 (L)L. Brooke of Sutton Mandeville of Sutton Mandeville in the County of Wiltshire – Peter Leonard Brooke
28 Aug 2001 (L)L. Livsey of Talgarth of Talgarth in the County of Powys – Richard Arthur Lloyd Livsey
30 Oct 2001 (L)L. Black of Crossharbour of Crossharbour in the London Borough of Tower Hamlets – Conrad Moffat Black
1 Oct 2002 (A)L. Walker of Gestingthorpe of Gestingthorpe in the County of Essex – Robert Walker
1 Nov 2002 (L)L. Carey of Clifton of Clifton in the City and County of Bristol – George Leonard Carey
18 Nov 2002 (L)L. Wilson of Dinton of Dinton in the County of Buckinghamshire – Richard Thomas James Wilson
16 June 2003 (L)L. Boyce of Pimlico in the City of Westminster – Michael Cecil Boyce
17 June 2003 (L)L. Cullen of Whitekirk of Whitekirk in East Lothian – William Douglas Cullen
9 Jan 2004 (L)L. Triesman of Tottenham in the London Borough of Haringey – David Maxim Triesman
12 Jan 2004 (a.m.) (A)B. Hale of Richmond of Easby in the County of North Yorkshire – Brenda Marjorie Hale
12 Jan 2004 (p.m.) (A)L. Carswell of Killeen in the County of Down – Robert Douglas Carswell
13 Jan 2004 (A)L. Brown of Eaton-under-Heywood of Eaton-under-Heywood in the County of Shropshire – Simon Denis Brown
1 June 2004 (a.m.) (L)L. Kalms of Edgware in the London Borough of Barnet – Harold Stanley Kalms
1 June 2004 (p.m.) (L)L. Drayson of Kensington in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Paul Rudd Drayson
2 June 2004 (a.m.) (L)B. Falkner of Margravine of Barons Court in the London Borough of Hammersmith and Fulham – Kishwer Falkner
2 June 2004 (p.m.) (L)L. Tunnicliffe of Bracknell in the Royal County of Berkshire – Denis Tunnicliffe
3 June 2004 (a.m.) (L)L. Bhattacharyya of Moseley in the County of West Midlands – Sushantha Kumar Bhattacharyya
3 June 2004 (p.m.) (L)L. Garden of Hampstead in the London Borough of Camden – Timothy Garden (died 9 Aug 2007)
4 June 2004 (a.m.) (L)L. Howard of Rising of Castle Rising in the County of Norfolk – Greville Patrick Charles Howard
4 June 2004 (p.m.) (L)L. Hart of Chilton of Chilton in the County of Suffolk – Garry Richard Rushby Hart
7 June 2004 (a.m.) (L)L. Leitch of Oakley in Fife – Alexander Park Leitch
7 June 2004 (p.m.) (L)L. Gould of Brookwood of Brookwood in the County of Surrey – Philip Gould
8 June 2004 (a.m.) (L)B. Henig of Lancaster in the County of Lancashire – Ruth Beatrice Henig
8 June 2004 (p.m.) (L)L. Carter of Coles of Westmill in the County of Hertfordshire – Patrick Robert Carter
9 June 2004 (a.m.) (L)L. Snape of Wednesbury in the County of West Midlands – Peter Charles Snape
9 June 2004 (p.m.) (L)B. Morris of Bolton of Bolton in the County of Greater Manchester – Patricia Morris
10 June 2004 (a.m.) (L)L. Truscott of St James’s in the City of Westminster – Peter Derek Truscott
10 June 2004 (p.m.) (L)B. Wall of New Barnet of New Barnet in the London Borough of Barnet – Margaret Mary Wall
11 June 2004 (a.m.) (L)B. Prosser of Battersea in the London Borough of Wandsworth – Margaret Theresa Prosser
11 June 2004 (p.m.) (L)B. Morgan of Drefelin of Drefelin in the County of Dyfed – Delyth Jane Morgan
14 June 2004 (a.m.) (L)L. Laidlaw of Rothiemay in Banffshire – Irvine Alan Stewart Laidlaw
14 June 2004 (p.m.) (L)L. Rosser of Ickenham in the London Borough of Hillingdon – Richard Andrew Rosser
15 June 2004 (a.m.) (L)B. Neuberger of Primrose Hill in the London Borough of Camden – Julia Babette Sarah Neuberger
15 June 2004 (p.m.) (L)L. Roberts of Llandudno of Llandudno in the County of Gwynedd – John Roger Roberts
16 June 2004 (a.m.) (L)L. Giddens of Southgate in the London Borough of Enfield – Anthony Giddens
16 June 2004 (p.m.) (L)L. Rana of Malone in the County of Antrim – Diljit Singh Rana
17 June 2004 (a.m.) (L)B. Murphy of Aldgate in the City of London – Elaine Murphy
17 June 2004 (p.m.) (L)L. Maxton of Blackwaterfoot in Ayrshire and Arran – John Alston Maxton
18 June 2004 (a.m.) (L)L. Ballyedmond of Mourne in the County of Down – Edward Enda Haughey
18 June 2004 (p.m.) (L)L. McKenzie of Luton of Luton in the County of Bedfordshire – William David McKenzie
21 June 2004 (a.m.) (L)L. Dykes of Harrow Weald in the London Borough of Harrow – Hugh John Maxwell Dykes
21 June 2004 (p.m.) (L)L. Broers of Cambridge in the County of Cambridgeshire – Alec Nigel Broers
22 June 2004 (a.m.) (L)B. Young of Hornsey of Hornsey in the London Borough of Haringey – Margaret Omolola Young
22 June 2004 (p.m.) (L)L. Vallance of Tummel of Tummel in Perth and Kinross – Iain David Thomas Vallance
23 June 2004 (a.m.) (L)L. Steinberg of Belfast in the County of Antrim – Leonard Steinberg
23 June 2004 (p.m.) (L)B. Bonham-Carter of Yarnbury of Yarnbury in the County of Wiltshire – Jane Bonham Carter
24 June 2004 (a.m.) (L)B. Chapman of Leeds in the County of West Yorkshire – Nicola Jane Chapman
24 June 2004 (p.m.) (L)B. McDonagh of Mitcham and of Morden in the London Borough of Merton – Margaret Josephine McDonagh
25 June 2004 (a.m.) (L)L. Young of Norwood Green of Norwood Green in the London Borough of Ealing – Anthony Ian Young
25 June 2004 (p.m.) (L)B. Royall of Blaisdon of Blaisdon in the County of Gloucestershire – Janet Anne Royall
28 June 2004 (a.m.) (L)L. Rowlands of Merthyr Tydfil and of Rhymney in the County of Mid-Glamorgan – Edward Rowlands
28 June 2004 (p.m.) (L)L. Haworth of Fisherfield in Ross and Cromarty – Alan Robert Haworth
29 June 2004 (a.m.) (L)L. Cameron of Dillington of Dillington in the County of Somerset – Ewen James Hanning Cameron
29 June 2004 (p.m.) (L)L. George of St Tudy in the County of Cornwall – Edward Alan John George (died 18 April 2009)
30 June 2004 (a.m.) (L)L. Griffiths of Burry Port of Pembrey and Burry Port in the County of Dyfed – Leslie John Griffiths
30 June 2004 (p.m.) (L)L. Kerr of Kinlochard of Kinlochard in Perth and Kinross – John Olav Kerr
1 July 2004 (a.m.) (L)B. D’Souza of Wychwood in the County of Oxfordshire – Frances Gertrude Claire D’Souza
1 July 2004 (p.m.) (L)L. Alliance of Manchester in the County of Greater Manchester – David Alliance
11 Jan 2005 (L)L. Patten of Barnes of Barnes in the London Borough of Richmond – Christopher Francis Patten
28 Jan 2005 (L)L. Kinnock of Bedwellty in the County of Gwent – Neil Gordon Kinnock
31 March 2005 (L)L. Hope of Thornes of Thornes in the County of West Yorkshire – David Michael Hope
6 April 2005 (L)L. Stevens of Kirkwhelpington of Kirkwhelpington in the County of Northumberland – John Arthur Stevens
16 May 2005 (L)L. Adonis of Camden Town in the London Borough of Camden – Andrew Adonis
17 May 2005 (L)L. Ramsbotham of Kensington in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – David John Ramsbotham
31 May 2005 (L)B. Fritchie of Gloucester in the County of Gloucestershire – Irene Tordoff Fritchie
10 June 2005 (L)L. Kirkwood of Kirkhope of Kirkhope in Scottish Borders – Archibald Johnstone Kirkwood
13 June 2005 (L)B. Taylor of Bolton of Bolton in the County of Greater Manchester – Winifred Ann Taylor
14 June 2005 (a.m.) (L)B. Morris of Yardley of Yardley in the County of West Midlands – Estelle Morris
14 June 2005 (p.m.) (L)L. O’Neill of Clackmannan of Clackmannan in Clackmannanshire – Martin John O’Neill
15 June 2005 (a.m.) (L)L. Howarth of Newport of Newport in the County of Gwent – Alan Thomas Howarth
15 June 2005 (p.m.) (L)L. Tyler of Linkinhorne in the County of Cornwall – Paul Archer Tyler
16 June 2005 (a.m.) (L)L. Foulkes of Cumnock of Cumnock in East Ayrshire – George Foulkes
16 June 2005 (p.m.) (L)L. Foster of Bishop Auckland of Bishop Auckland in the County of Durham – Derek Foster
17 June 2005 (a.m.) (L)L. Hamilton of Epsom of West Anstey in the County of Devon – Archibald Gavin Hamilton
17 June 2005 (p.m.) (L)L. Chidgey of Hamble-le-Rice in the County of Hampshire – David William George Chidgey
20 June 2005 (a.m.) (L)L. Jones of Cheltenham of Cheltenham in the County of Gloucestershire – Nigel David Jones
20 June 2005 (p.m.) (L)L. Bilston of Bilston in the County of West Midlands – Dennis Turner
21 June 2005 (a.m.) (L)B. Shephard of Northwold of Northwold in the County of Norfolk – Gillian Patricia Shephard
21 June 2005 (p.m.) (L)B. Clark of Calton of Calton in the City of Edinburgh – Lynda Margaret Clark
22 June 2005 (a.m.) (L)L. Moonie of Bennochy in Fife – Lewis George Moonie
22 June 2005 (p.m.) (L)L. Smith of Finsbury of Finsbury in the London Borough of Islington – Christopher Robert Smith
23 June 2005 (a.m.) (L)B. Tonge of Kew in the London Borough of Richmond upon Thames – Jennifer Louise Tonge
23 June 2005 (p.m.) (L)L. Stratford of Stratford in the London Borough of Newham – Anthony Louis Banks (died 8 Jan 2006)
24 June 2005 (a.m.) (L)B. Bottomley of Nettlestone of St Helens in the County of Isle of Wight – Virginia Hilda Brunette Maxwell Bottomley
24 June 2005 (p.m.) (L)L. Mawhinney of Peterborough in the County of Cambridgeshire – Brian Stanley Mawhinney
27 June 2005 (a.m.) (L)L. Cunningham of Felling of Felling in the County of Tyne and Wear – John Anderson Cunningham
27 June 2005 (p.m.) (L)L. Lyell of Markyate of Markyate in the County of Hertfordshire – Nicholas Walter Lyell
28 June 2005 (a.m.) (L)L. Anderson of Swansea of Swansea in the County of West Glamorgan – Donald Anderson
28 June 2005 (p.m.) (L)B. Adams of Craigielea of Craigielea in Renfrewshire – Katherine Patricia Irene Adams
29 June 2005 (a.m.) (L)L. Soley of Hammersmith in the London Borough of Hammersmith and Fulham – Clive Stafford Soley
29 June 2005 (p.m.) (L)B. Corston of St George in the County and City of Bristol – Jean Ann Corston
19 July 2005 (L)L. Goodlad of Lincoln in the County of Lincolnshire – Alastair Robertson Goodlad
6 Sep 2005 (L)L. Rees of Ludlow of Ludlow in the County of Shropshire – Martin John Rees
7 Sep 2005 (L)L. Turner of Ecchinswell of Ecchinswell in the County of Hampshire – Jonathan Adair Turner
3 Oct 2005 (A)L. Mance of Frognal in the London Borough of Camden – Jonathan Hugh Mance
5 Oct 2005 (L)B. Deech of Cumnor in the County of Oxfordshire – Ruth Lynn Deech
10 Oct 2005 (L)B. Valentine of Putney in the London Borough of Wandsworth – Josephine Clare Valentine
11 Oct 2005 (L)L. Turnbull of Enfield in the London Borough of Enfield – Andrew Turnbull
12 Oct 2005 (L)L. Hastings of Scarisbrick of Scarisbrick in the County of Lancashire – Michael John Hastings
22 March 2006 (L)L. Davidson of Glen Clova of Glen Clova in Angus – Neil Forbes Davidson
28 April 2006 (L)L. Crisp of Eaglescliffe in the County of Durham – Edmund Nigel Ramsay Crisp
26 May 2006 (a.m.) (L)L. Lee of Trafford of Bowdon in the County of Cheshire – John Robert Louis Lee
26 May 2006 (p.m.) (L)B. Thomas of Winchester of Winchester in the County of Hampshire – Celia Marjorie Thomas
30 May 2006 (a.m.) (L)L. Cotter of Congresbury in the County of Somerset – Brian Joseph Michael Cotter
30 May 2006 (p.m.) (L)B. Quin of Gateshead in the County of Tyne and Wear – Joyce Gwendolen Quin
31 May 2006 (a.m.) (L)L. Taylor of Holbeach of South Holland in the County of Lincolnshire – John Derek Taylor
31 May 2006 (p.m.) (L)L. Burnett of Whitchurch in the County of Devon – John Patrick Aubone Burnett
1 June 2006 (a.m.) (L)B. Kingsmill of Holland Park in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Denise Patricia Byrne Kingsmill
1 June 2006 (p.m.) (L)L. Teverson of Tregony in the County of Cornwall – Robin Teverson
2 June 2006 (a.m.) (L)L. Trimble of Lisnagarvey in the County of Antrim – William David Trimble
2 June 2006 (p.m.) (L)B. Verma of Leicester in the County of Leicestershire – Sandip Verma
5 June 2006 (a.m.) (L)B. Jones of Whitchurch of Whitchurch in the County of South Glamorgan – Margaret Beryl Jones
5 June 2006 (p.m.) (L)B. Ford of Cunninghame in North Ayrshire – Margaret Anne Ford
6 June 2006 (a.m.) (L)L. Leach of Fairford of Fairford in the County of Gloucestershire – Charles Guy Rodney Leach
6 June 2006 (p.m.) (L)L. Sheikh of Cornhill in the City of London – Mohamed Iltaf Sheikh
7 June 2006 (a.m.) (L)L. Morrow of Clogher Valley in the County of Tyrone – Maurice George Morrow
7 June 2006 (p.m.) (L)L. Morris of Handsworth of Handsworth in the County of West Midlands – William Manuel Morris
8 June 2006 (a.m.) (L)L. Marland of Odstock in the County of Wiltshire – Jonathan Peter Marland
8 June 2006 (p.m.) (L)L. Patel of Bradford of Bradford in the County of West Yorkshire – Kamlesh Kumar Patel
9 June 2006 (a.m.) (L)L. Bruce-Lockhart of The Weald in the County of Kent – Alexander John Bruce-Lockhart (died 14 Aug 2008)
9 June 2006 (p.m.) (L)L. James of Blackheath of Wildbrooks in the County of West Sussex – David Noel James
12 June 2006 (a.m.) (L)L. Bradley of Withington in the County of Greater Manchester – Keith John Charles Bradley
12 June 2006 (p.m.) (L)L. Browne of Belmont of Belmont in the County of Antrim – Wallace Hamilton Browne
13 June 2006 (a.m.) (L)B. Butler-Sloss of Marsh Green in the County of Devon – Ann Elizabeth Oldfield Butler-Sloss
13 June 2006 (p.m.) (L)L. Low of Dalston of Dalston in the London Borough of Hackney – Colin MacKenzie Low
14 June 2006 (a.m.) (L)B. Paisley of St George’s of St George’s in the County of Antrim – Eileen Emily Paisley
14 June 2006 (p.m.) (L)L. Boyd of Duncansby of Duncansby in Caithness – Colin David Boyd
15 June 2006 (a.m.) (L)L. Rowe-Beddoe of Kilgetty in the County of Dyfed – David Sydney Rowe-Beddoe
15 June 2006 (p.m.) (L)L. Dear of Willersey in the County of Gloucestershire – Geoffrey James Dear
16 June 2006 (a.m.) (L)L. Bilimoria of Chelsea in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Karan Faridoon Bilimoria
16 June 2006 (p.m.) (L)B. Meacher of Spitalfields in the London Borough of Tower Hamlets – Molly Christine Meacher
30 June 2006 (L)L. Harries of Pentregarth of Ceinewydd in the County of Dyfed – Richard Douglas Harries
18 Sep 2006 (L)L. Jay of Ewelme of Ewelme in the County of Oxfordshire – Michael Hastings Jay
19 Dec 2006 (L)L. Walker of Aldringham of Aldringham in the County of Suffolk – Michael John Dawson Walker
11 Jan 2007 (A)L. Neuberger of Abbotsbury of Abbotsbury in the County of Dorset – David Edmond Neuberger
23 March 2007 (L)B. Coussins of Whitehall Park in the London Borough of Islington – Jean Elizabeth Coussins
26 March 2007 (L)L. Bew of Donegore in the County of Antrim – Paul Anthony Elliott Bew
27 March 2007 (L)L. Hameed of Hampstead in the London Borough of Camden – Khalid Hameed
28 March 2007 (L)L. Krebs of Wytham in the County of Oxfordshire – John Richard Krebs
29 March 2007 (L)L. Mawson of Bromley-by-Bow in the London Borough of Tower Hamlets – Andrew Mawson
30 March 2007 (L)B. Campbell of Surbiton of Surbiton in the Royal Borough of Kingston upon Thames – Jane Susan Campbell
9 July 2007 (a.m.) (L)L. Malloch-Brown of St Leonard’s Forest in the County of West Sussex – George Mark Malloch Brown
9 July 2007 (p.m.) (L)L. West of Spithead of Seaview in the County of Isle of Wight – Alan William John West
10 July 2007 (L)L. Jones of Birmingham of Alvechurch and of Bromsgrove in the County of Worcestershire – Digby Marritt Jones
11 July 2007 (L)B. Vadera of Holland Park in the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Shriti Vadera
12 July 2007 (L)L. Darzi of Denham of Gerrards Cross in the County of Buckinghamshire – Ara Warkes Darzi
10 Oct 2007 (L)L. Janvrin of Chalford Hill in the County of Gloucestershire – Robin Berry Janvrin
11 Oct 2007 (L)B. Warsi of Dewsbury in the County of West Yorkshire – Sayeeda Hussain Warsi
15 Oct 2007 (L)B. Neville-Jones of Hutton Roof in the County of Cumbria – Lilian Pauline Neville-Jones
16 Oct 2007 (L)B. Garden of Frognal of Hampstead in the London Borough of Camden – Susan Elizabeth Garden
17 Oct 2007 (L)L. Wallace of Tankerness of Tankerness in Orkney – James Robert Wallace
10 Dec 2007 (L)L. Stern of Brentford of Elsted in the County of West Sussex and of Wimbledon in the London Borough of Merton – Nicholas Herbert Stern
11 Dec 2007 (L)B. Afshar of Heslington in the County of North Yorkshire – Haleh Afshar
28 May 2008 (L)L. Mogg of Queen’s Park in the County of East Sussex – John Frederick Mogg
29 May 2008 (L)L. Smith of Kelvin of Kelvin in the City of Glasgow – Robert Haldane Smith
2 June 2008 (L)B. Manningham-Buller of Northampton in the County of Northamptonshire – Elizabeth Lydia Manningham-Buller
30 June 2008 (L)L. Bates of Langbaurgh in the County of North Yorkshire – Michael Walton Bates
1 Oct 2008 (L)L. Judge of Draycote in the County of Warwickshire – Igor Judge
13 Oct 2008 (L)L. Mandelson of Foy in the County of Herefordshire and of Hartlepool in the County of Durham – Peter Benjamin Mandelson
15 Oct 2008 (L)L. Carter of Barnes of Barnes in the London Borough of Richmond upon Thames – Stephen Andrew Carter
16 Oct 2008 (L)L. Myners of Truro in the County of Cornwall – Paul Myners
3 Nov 2008 (L)L. Pannick of Radlett in the County of Hertfordshire – David Philip Pannick
10 Nov 2008 (L)B. Campbell of Loughborough of Loughborough in the County of Leicestershire – Susan Catherine Campbell
2 Feb 2009 (L)L. Davies of Abersoch of Abersoch in the County of Gwynedd – Evan Mervyn Davies
21 April 2009 (A)L. Collins of Mapesbury of Hampstead Town in the London Borough of Camden – Lawrence Antony Collins
29 May 2009 (L)L. Clarke of Stone-cum-Ebony of Stone-cum-Ebony in the County of Kent – Anthony Peter Clarke

Home page | Chronological list 1801–2009 | Alphabetical index 1801–2009 | List of administrations
Chronological list 1801–1900 | Chronological list 1901–1950 | Chronological list 1951–1985 | Chronological list 1986–2009
Alphabetical index 1801–1900 | Alphabetical index 1901–1950 | Alphabetical index 1951–1985 | Alphabetical index 1986–2009
Alphabetical index A–D | Alphabetical index E–K | Alphabetical index L–R | Alphabetical index S–Z
Peerages created under the Life Peerages Act 1958 | Index thereof | Other peerages since 1 August 1958
Peerages conferred on women | Index thereof | Table of peerage creations by administration | Special remainders

Last updated: 1 June 2009.

Valid HTML 4.01!