Coronet of a baron - link to home pageUnited Kingdom peerage creations 1801 to 2009: a list compiled by David Beamish

Peerages created since 1 August 1958 other than under the Life Peerages Act 1958

Home page | Chronological list 1801–2009 | Alphabetical index 1801–2009 | List of administrations
Chronological list 1801–1900 | Chronological list 1901–1950 | Chronological list 1951–1985 | Chronological list 1986–2009
Alphabetical index 1801–1900 | Alphabetical index 1901–1950 | Alphabetical index 1951–1985 | Alphabetical index 1986–2009
Alphabetical index A–D | Alphabetical index E–K | Alphabetical index L–R | Alphabetical index S–Z
Peerages created under the Life Peerages Act 1958 | Index thereof | Other peerages since 1 August 1958
Peerages conferred on women | Index thereof | Table of peerage creations by administration | Special remainders

The colour code used on this page is shown in the List of administrations.

16 Feb 1959 (H)L. Rootes of Ramsbury in the County of Wilts – William Edward Rootes (died 12 Dec 1964)
10 March 1959 (H)L. Netherthorpe of Anston in the West Riding of the County of York – James Turner (died 8 Nov 1980)
6 April 1959 (A)L. Jenkins of Ashley Gardens in the City of Westminster – David Llewelyn Jenkins (died 21 July 1969)
15 July 1959 (H)L. Crathorne of Crathorne in the North Riding of the County of York – Thomas Lionel Dugdale (died 26 March 1977)
16 July 1959 (H)L. Forster of Harraby of Beckenham in the County of Kent – John Forster (extinct(1) 24 July 1972)
20 Aug 1959 (H)L. Spens of Blairsanquhar in the County of Fife – William Patrick Spens (died 15 Nov 1973)
12 Nov 1959 (H)V. Dunrossil of Vallaquie in the Isle of North Uist and County of Inverness – William Shepherd Morrison (died 3 Feb 1961)
20 Nov 1959 (H)V. Stuart of Findhorn of Findhorn in the County of Moray – James Gray Stuart (died 20 Feb 1971)
8 Dec 1959 (H)L. MacAndrew of the Firth of Clyde – Charles Glen MacAndrew (died 11 Nov 1979)
7 Jan 1960 (A)L. Morris of Borth-y-Gest of Borth-y-Gest in the County of Caernarvon – John William Morris (died 9 June 1979)
20 Jan 1960 (P)V. Rochdale of Rochdale in the County Palatine of Lancaster – John Durival Kemp (2nd L. Rochdale) (died 24 May 1993)
20 Jan 1960 (H)L. Nelson of Stafford of Hilcote Hall in the County of Stafford – George Horatio Nelson (died 16 July 1962)
8 Feb 1960 (H)L. Howick of Glendale of Howick in the County of Northumberland – Evelyn Baring (died 10 March 1973)
12 April 1960 (H)L. Gladwyn of Bramfield in the County of Suffolk – Hubert Miles Gladwyn Jebb (died 24 Oct 1996)
4 July 1960 (H)L. Sanderson of Ayot of Welwyn in the County of Hertford – Basil Sanderson (died 15 Aug 1971)
15 July 1960 (H)V. Slim of Yarralumla in the Capital Territory of Australia and of Bishopston in the City and County of Bristol – William Joseph Slim (died 14 Dec 1970)
2 Aug 1960 (H)V. Head of Throope in the County of Wilts – Antony Henry Head (died 29 March 1983)
22 Aug 1960 (H)L. Nugent of West Harling in the County of Norfolk – Terence Edmund Gascoigne Nugent (extinct(1) 27 April 1973)
1 Sep 1960 (H)V. Amory of Tiverton in the County of Devon – Derick Heathcoat Amory (extinct(1) 19 Jan 1981)
8 Sep 1960 (H)V. Boyd of Merton of Merton-in-Penninghame in the County of Wigtown – Alan Tindal Lennox-Boyd (died 8 March 1983)
1 Oct 1960 (A)L. Hodson of Rotherfield Greys in the County of Oxford – Francis Lord Charlton Hodson (died 11 March 1984)
11 Nov 1960 (H)V. Ward of Witley of Great Witley in the County of Worcester – George Reginald Ward (extinct(1) 15 June 1988)
23 Nov 1960 (H)L. Cobbold of Knebworth in the County of Hertford – Cameron Fromanteel Cobbold (died 1 Nov 1987)
20 Jan 1961 (A)L. Guest of Graden in the County of Berwick – Christopher William Graham Guest (died 25 Sep 1984)
3 Feb 1961 (H)L. Fleck of Salcoats in the County of Ayr – Alexander Fleck (extinct(1) 6 Aug 1968)
29 June 1961 (H)L. Robertson of Oakridge of Oakridge in the County of Gloucester – Brian Hubert Robertson (died 29 April 1974)
10 July 1961 (H)L. Marks of Broughton of Sunningdale in the Royal County of Berks – Simon Marks (died 8 Dec 1964)
12 July 1961 (H)E. of Avon (& V. Eden of Royal Leamington Spa in the County of Warwick) – Robert Anthony Eden (died 14 Jan 1977, extinct(2) 17 Aug 1985)
25 July 1961 (X)L. Fairhaven of Anglesey Abbey in the County of Cambridge (special remainder) – Urban Huttleston Rogers Broughton (1st L. Fairhaven) (died 20 Aug 1966)
6 Oct 1961 (H)E. of Snowdon (& V. Linley of Nymans in the County of Sussex) – Antony Charles Robert Armstrong-Jones
11 Oct 1961 (A)L. Devlin of West Wick in the County of Wilts – Patrick Arthur Devlin (died 9 Aug 1992)
25 Jan 1962 (H)L. Leighton of Saint Mellons of Saint Mellons in the County of Monmouth – George Leighton Seager (died 17 Oct 1963)
26 Jan 1962 (H)L. Brain of Eynsham in the County of Oxford – Walter Russell Brain (died 29 Dec 1966)
29 Jan 1962 (H)L. Aldington of Bispham in the County of the Borough of Blackpool – Austin Richard William Low (died 7 Dec 2000)
2 Feb 1962 (H)L. Inchyra of Saint Madoes in the County of Perth – Frederick Robert Hoyer Millar (died 16 Oct 1989)
26 March 1962 (H)L. Lambury of Northfield in the County of Warwick – Leonard Percy Lord (extinct(1) 13 Sep 1967)
19 April 1962 (A)L. Pearce of Sweethaws in the County of Sussex – Edward Holroyd Pearce (died 26 Nov 1990)
15 June 1962 (H)L. Mabane of Rye in the County of Sussex – William Mabane (extinct(1) 16 Nov 1969)
11 July 1962 (P)V. Radcliffe of Hampton Lucy in the County of Warwick – Cyril John Radcliffe (L. Radcliffe) (extinct(1) 1 April 1977)
17 July 1962 (H)L. Dilhorne of Towcester in the County of Northampton – Reginald Edward Manningham-Buller (died 7 Sep 1980)
20 July 1962 (P)E. of Kilmuir (& L. Fyfe of Dornoch of Dornoch in the County of Sutherland) – David Patrick Maxwell Fyfe (1st V. Kilmuir) (extinct(1) 27 Jan 1967)
1 Aug 1962 (H)L. Eccles of Chute in the County of Wilts – David McAdam Eccles (died 24 Feb 1999)
22 Aug 1962 (P)V. Mills of Kensington in the County of London – Percy Herbert Mills (1st L. Mills) (died 10 Sep 1968)
18 Jan 1963 (H)L. Silsoe of Silsoe in the County of Bedford – Arthur Malcolm Trustram Eve (died 3 Dec 1976)
24 Jan 1963 (H)L. Normanbrook of Chelsea in the County of London – Norman Craven Brook (extinct(1) 15 June 1967)
30 Jan 1963 (P)E. Alexander of Hillsborough (& L. Weston-super-Mare of Weston-super-Mare in the County of Somerset) – Albert Victor Alexander (1st V. Alexander of Hillsborough) (extinct(1) 11 Jan 1965)
8 Nov 1963 (H)V. Blakenham of Little Blakenham in the County of Suffolk – John Hugh Hare (died 7 March 1982)
9 Nov 1963 (H)L. Drumalbyn of Whitesands in the Royal Burgh of Dumfries – Niall Malcolm Stewart Macpherson (extinct(1) 11 Oct 1987)
15 Nov 1963 (H)L. Wakefield of Kendal of Kendal in the County of Westmorland – William Wavell Wakefield (extinct(1) 12 Aug 1983)
26 Nov 1963 (A)L. Upjohn of Little Tey in the County of Essex – Gerald Ritchie Upjohn (died 27 Jan 1971)
27 Nov 1963 (H)L. Egremont of Petworth in the County of Sussex – John Edward Reginald Wyndham (died 6 June 1972)
11 Jan 1964 (A)L. Donovan of Winchester in the County of Southampton – Terence Norbert Donovan (died 12 Dec 1971)
14 Jan 1964 (P)V. Eccles of Chute in the County of Wilts – David McAdam Eccles (1st L. Eccles) (died 24 Feb 1999)
10 March 1964 (H)L. Thomson of Fleet of Northbridge in the City of Edinburgh – Roy Herbert Thomson (died 4 Aug 1976)
13 May 1964 (H)L. Martonmere of Blackpool in the County Palatine of Lancaster – John Roland Robinson (died 3 May 1989)
26 June 1964 (H)V. Watkinson of Woking in the County of Surrey – Harold Arthur Watkinson (extinct(1) 19 Dec 1995)
29 June 1964 (H)L. Sherfield of Sherfield-on-Loddon in the County of Southampton – Roger Mellor Makins (died 9 Nov 1996)
30 June 1964 (H)L. Inglewood of Hutton in the Forest in the County of Cumberland – William Morgan Fletcher-Vane (died 22 June 1989)
16 July 1964 (H)V. Muirshiel of Kilmacolm in the County of Renfrew – John Scott Maclay (extinct(1) 17 Aug 1992)
16 July 1964 (H)L. Glendevon of Midhope in the County of Linlithgow – John Adrian Hope (died 18 Jan 1996)
4 Sep 1964 (H)L. Erskine of Rerrick of Rerrick in the Stewartry of Kirkcudbright – John Maxwell Erskine (died 14 Dec 1980, extinct(2) 7 June 1995)
1 Oct 1964 (A)L. Wilberforce of the City and County of Kingston-upon-Hull – Richard Orme Wilberforce (died 15 Feb 2003)
7 Dec 1964 (P)V. Dilhorne of Greens Norton in the County of Northampton – Reginald Edward Manningham-Buller (1st L. Dilhorne) (died 7 Sep 1980)
11 Dec 1964 (H)L. Grimston of Westbury of Westbury in the County of Wilts – Robert Villiers Grimston (died 8 Dec 1979)
19 Dec 1964 (H)L. Erroll of Hale of Kilmun in the County of Argyll – Frederick James Erroll (extinct(1) 14 Sep 2000)
23 Dec 1964 (H)L. Renwick of Coombe in the County of Surrey – Robert Burnham Renwick (died 30 Sep 1973)
30 Dec 1964 (H)L. Fraser of Allander of Dineiddwg in the County of Stirling – Hugh Fraser (died 6 Nov 1966, extinct(2) 5 May 1987)
31 Dec 1964 (H)L. St Helens of St Helens in the County Palatine of Lancaster – Michael Henry Colin Hughes-Young (died 27 Dec 1980)
1 Jan 1965 (a.m.) (H)L. Margadale of Islay in the County of Argyll – John Granville Morrison (died 25 May 1996)
18 Feb 1965 (A)L. Pearson of Minnedosa in Canada and of the Royal Borough of Kensington – Colin Hargreaves Pearson (died 31 Jan 1980)
30 Sep 1968 (A)L. Diplock of Wansford in the County of Huntingdon and Peterborough – William John Kenneth Diplock (died 14 Oct 1985)
12 March 1971 (A)L. Cross of Chelsea of the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Arthur Geoffrey Neale Cross (died 4 Aug 1989)
4 Oct 1971 (A)L. Kilbrandon of Kilbrandon in the County of Argyll – Charles James Dalrymple Shaw (died 10 Sep 1989)
10 Jan 1972 (A)L. Salmon of Sandwich in the County of Kent – Cyril Barnet Salmon (died 7 Nov 1991)
1 Oct 1974 (A)L. Edmund-Davies of Aberpennar in the County of Mid Glamorgan – Herbert Edmund Davies (died 27 Dec 1992)
13 Jan 1975 (A)L. Fraser of Tullybelton of Bankfoot in the County of Perth – Walter Ian Reid Fraser (died 17 Feb 1989)
30 Sep 1975 (A)L. Russell of Killowen of Killowen in the County of Down – Charles Ritchie Russell (died 23 June 1986)
10 Jan 1977 (A)L. Keith of Kinkel of Strathtummel in the District of Perth and Kinross – Henry Shanks Keith (died 21 June 2002)
30 Sep 1977 (A)L. Scarman of Quatt in the County of Salop – Leslie George Scarman (died 8 Dec 2004)
28 Sep 1979 (A)L. Lane of St Ippollitts in the County of Hertfordshire – Geoffrey Dawson Lane (died 21 Aug 2005)
15 April 1980 (A)L. Roskill of Newtown in the County of Hampshire – Eustace Wentworth Roskill (died 4 Oct 1996)
29 Sep 1980 (A)L. Bridge of Harwich of Harwich in the County of Essex – Nigel Cyprian Bridge (died 20 Nov 2007)
24 Sep 1981 (A)L. Brandon of Oakbrook of Hammersmith in Greater London – Henry Vivian Brandon (died 24 March 1999)
12 March 1982 (A)L. Brightman of Ibthorpe in the County of Hampshire – John Anson Brightman (died 6 Feb 2006)
30 Sep 1982 (A)L. Templeman of White Lackington in the County of Somerset – Sydney William Templeman
16 June 1983 (H)V. Whitelaw of Penrith in the County of Cumbria – William Stephen Ian Whitelaw (extinct(1) 1 July 1999)
11 July 1983 (H)V. Tonypandy of Rhondda in the County of Mid Glamorgan – Thomas George Thomas (extinct(1) 22 Sep 1997)
24 Feb 1984 (H)E. of Stockton (& V. Macmillan of Ovenden of Chelwood Gate in the County of East Sussex and Stockton-on-Tees in the County of Cleveland) – Maurice Harold Macmillan (died 29 Dec 1986)
23 May 1985 (A)L. Griffiths of Govilon in the County of Gwent – William Hugh Griffiths
30 Jan 1986 (A)L. Ackner of Sutton in the County of West Sussex – Desmond James Conrad Ackner (died 21 March 2006)
31 Jan 1986 (A)L. Oliver of Aylmerton of Aylmerton in the County of Norfolk – Peter Raymond Oliver (died 17 Oct 2007)
6 Feb 1986 (A)L. Goff of Chieveley of Chieveley in the Royal County of Berkshire – Robert Lionel Archibald Goff
23 July 1986 (H)D. of York (& E. of Inverness & L. Killyleagh) – Andrew Albert Christian Edward
9 Feb 1988 (A)L. Jauncey of Tullichettle of Comrie in the District of Perth and Kinross – Charles Eliot Jauncey (died 18 July 2007)
1 Oct 1991 (A)L. Browne-Wilkinson of Camden in the London Borough of Camden – Nicolas Christopher Henry Browne-Wilkinson
10 Jan 1992 (A)L. Mustill of Pateley Bridge in the County of North Yorkshire – Michael John Mustill
11 March 1992 (A)L. Slynn of Hadley of Eggington in the County of Bedfordshire – Gordon Slynn (died 7 April 2009)
1 Oct 1992 (A)L. Woolf of Barnes in the London Borough of Richmond – Harry Kenneth Woolf
1 Oct 1993 (A)L. Lloyd of Berwick of Ludlay in the County of East Sussex – Anthony John Leslie Lloyd
11 Jan 1994 (A)L. Nolan of Brasted in the County of Kent – Michael Patrick Nolan (died 22 Jan 2007)
3 Oct 1994 (A)L. Nicholls of Birkenhead of Stoke D’Abernon in the County of Surrey – Donald James Nicholls
11 Jan 1995 (A)L. Steyn of Swafield in the County of Norfolk – Johan van Zyl Steyn
21 Feb 1995 (A)L. Hoffmann of Chedworth in the County of Gloucestershire – Leonard Hubert Hoffmann
1 Oct 1996 (a.m.) (A)L. Clyde of Briglands in Perthshire and Kinross – James John Clyde (died 6 March 2009)
6 Jan 1997 (A)L. Hutton of Bresagh in the County of Down – James Brian Edward Hutton
28 July 1997 (A)L. Saville of Newdigate of Newdigate in the County of Surrey – Mark Oliver Saville
1 Oct 1998 (a.m.) (A)L. Hobhouse of Woodborough of Woodborough in the County of Wiltshire – John Stewart Hobhouse (died 15 March 2004)
1 Oct 1998 (p.m.) (A)L. Millett of St Marylebone in the City of Westminster – Peter Julian Millett
12 Jan 1999 (A)L. Phillips of Worth Matravers of Belsize Park in the London Borough of Camden – Nicholas Addison Phillips
19 June 1999 (H)E. of Wessex (& V. Severn) – Edward Antony Richard Louis
17 July 2000 (A)L. Scott of Foscote of Foscote in the County of Buckinghamshire – Richard Rashleigh Folliott Scott
1 Oct 2002 (A)L. Walker of Gestingthorpe of Gestingthorpe in the County of Essex – Robert Walker
12 Jan 2004 (a.m.) (A)B. Hale of Richmond of Easby in the County of North Yorkshire – Brenda Marjorie Hale
12 Jan 2004 (p.m.) (A)L. Carswell of Killeen in the County of Down – Robert Douglas Carswell
13 Jan 2004 (A)L. Brown of Eaton-under-Heywood of Eaton-under-Heywood in the County of Shropshire – Simon Denis Brown
3 Oct 2005 (A)L. Mance of Frognal in the London Borough of Camden – Jonathan Hugh Mance
11 Jan 2007 (A)L. Neuberger of Abbotsbury of Abbotsbury in the County of Dorset – David Edmond Neuberger
21 April 2009 (A)L. Collins of Mapesbury of Hampstead Town in the London Borough of Camden – Lawrence Antony Collins

Home page | Chronological list 1801–2009 | Alphabetical index 1801–2009 | List of administrations
Chronological list 1801–1900 | Chronological list 1901–1950 | Chronological list 1951–1985 | Chronological list 1986–2009
Alphabetical index 1801–1900 | Alphabetical index 1901–1950 | Alphabetical index 1951–1985 | Alphabetical index 1986–2009
Alphabetical index A–D | Alphabetical index E–K | Alphabetical index L–R | Alphabetical index S–Z
Peerages created under the Life Peerages Act 1958 | Index thereof | Other peerages since 1 August 1958
Peerages conferred on women | Index thereof | Table of peerage creations by administration | Special remainders

Last updated: 1 June 2009.

Valid HTML 4.01!