Results for May, 2000

Contents



B M C pb Classic, Millfield, 01/05/2000

Andrew Ingle took the name of this event literally, as in his seasonal track debut he picked up a pb for 3000m, coming 4th in 8:33:25



Saltash Half Marathon, 01/05/2000

Looking at the times below, this must have been a REALLY hard course


Pos Name Age group Time
4 Paul Sturtridge 2nd O/45 1:25:00
61 Keith Bowden   2:08:17



North Devon Relays, Braunton, 03/05/2000

The first of the North Devon relays saw an excellent Blues turnout, and a record overall entry of 157 athletes in 45 teams. Our fastest senior men were split across teams to enable better competition, and we paid for it, the "A" team coming fourth, but we made up for it in the other categories - wins coming at Vet Men, Senior Ladies, Vet Ladies and Junior levels.

Some of these times look wrong, particularly those on the first two legs, but these are the official times so we have to go with them.

Senior Men
A Peter L Rigler 12:34 Brett Rigler 13:22 Steve Sanders 15:08 Peter J Rigler 14:09
D Jon Parkinson 12:21 Paul Wilson 14:54 Stuart Philps 15:19 Don Marsh 15:53
C Robin Southcombe 12:50 Clive Bright 14:46 Carlton Cockwill 16:12 Reece Woolgar 15:50
B Neil Marke 14:10 David Dark 15:31 Graham Kivell 16:03 Jeff Snell 15:18
E Ian Mansford 15:47 Alan Heard 16:32 Shaun Wilson 16:51 Ian Mansford 15:47
Veteran Men
A Steve Davies 13:30 Maurice Cockwill 15:08 Mark Gilbert 14:27 Tony Andrews 14:53
B Alan Cox 14:39 Alec McLaren 14:27 Danney Manley 16:05 Steve Ashmore 15:48
C Ian Jewell 15:02 Keith Bowden 17:16 Dave Jenkins 17:26 Andy Watts 15:08
Over 55 Men
A Glen Martin 16:55 Eric Hubber 18:04 Gordie Harris 18:03
Senior Ladies
A Helen Dyke 14:31 Lorraine Kenneally 16:00 Vicky Rolfe 13:36
C Laura Fisher 16:11 Sharon White 18:19 Tracey Wilson 17:48
B Hannah Bright 18:01 Cassie Southcombe 15:51 Catherine Gardner 19:17
Veteran Ladies
A Sue Hamilton 18:07 Carol Davies 17:36 Lorrie Woolgar 18:04
Juniors
A Andrew Wilson 14:46 Luke Evans 15:11 Arron Kearney 14:18
B Adam Bright 15:48 Shaun Wilson 18:24 Joe Davies 15:12


Round The Tree Races, Torrington, 05/05/2000

A slightly amended course this year, due to the redevelopment of the Torrington Pannier Market, but that doesn't make the hill any easier. Peter Rigler was a clear winner of the mens race, with Ricky heading a posse of Blues in 3rd-6th, including first vet Simon Edney. Lorraine Kenneally was first Blues home in the ladies, while among the junior age groups Rachael Cullingham and Joe Davies both took victories.

Under 13 Girls
Pos Name Time
1 Rachael Cullingham 15:54

Under 13 Boys
Pos Name Time
1 Joe Davies 11:56
3 Ben Oke 12:32
5 Shaun Wilson 13:14

Under 15 Boys
Pos Name Time
2 Andrew Wilson 11:36
5 Adam Bright 12:40

Senior Ladies
Pos Name Age Group Pos Time
4 Lorraine Kenneally   21:30
5 Carol Davies 2nd Vet 22:23
11 Mary Robinson 4th Vet 26:01
13 Stephanie Jenkins 5th Vet 26:38
15 Tracy Lark 7th Vet 27:04
17 Liz Oke 9th Vet 28:20

Senior Men
Pos Name Age Group Pos Time
1 Peter Rigler   15:44
3 Ricky Butler   16:30
4 Simon Edney 1st Vet 16:39
5 Robin Southcombe   16:46
6 Brett Rigler   16:50
12 Steve Davies 3rd Vet 18:12
13 Maurice Cockwill 4th Vet 18:26
17 Alan Saunders 6th Vet 19:10
18 Clive Bright   19:20
19 Paul Wilson   19:24
21 Alan Cox 8th Vet 19:50
22 Tony Andrews 9th Vet 19:56
29 Danney Manley 12th Vet 20:55
39 Alan Heard 18th Vet 22:10
47 Gordie Harris 23th Vet 23:56



Highworth 5 miles, Highworth, 07/05/2000

Rarely a weekend goes by without Peter Rigler finding a race somewhere, and this was no exception - a high quality 5-miler in Wiltshire accompanied by his brother Peter came 5th (27:01), with Brett 10th (28:45)



Devon Track & Field Championships, Exeter, 13&14/05/2000

Double success was the order of the day, headed by Andrew Ingle, 1st in the 400m in 51.9 and the 800m in 1:54.6 Also Stefan Phillips picked up two county titles amongst the Under 13 Boys - 800m (2:28.7) and 1500m (5:06.9), as did Vicky Rolfe in the 1500m (4:46.0) and 5000m (17:52.0).

Other placings and times :
Cassie Southcombe (U/17 G) - 800m 3rd, 2:35.3, 1500m 3rd, 5:22.3
Luke Evans (U/17 B) - 1500m Steeplechase 2nd, 5:37.1
Robin Southcombe (U/20 Men) - 800m heat 4th 2:07.6, final 7th 2:05.9, 1500m 5th, 4:19.7, 5000m 1st, 16:59.5
Brett Rigler (U/20 Men) - 800m heat 5th 2:09.6, 1500m 7th, 4:24.1
Mike Feighan (Sen Men) - 5000m 2nd, 15:42.2
Peter Rigler (Sen Men) - 5000m 3rd, 16:14.1


Court Canter, Arlington, 14/05/2000

Light blue vests were again to the fore at the multi-terrain 10K at the attractive National Trust property. Jon Ward lead to a clean sweep of the 1-2-3 ahead of Peter Rigler and recent recruit Martin Owen. Both men and ladies team awards were also picked up.


Pos Name Age group Time
1 Jon Ward   35:52
2 Peter Rigler   36:47
3 Martin Owen   37:06
5 Paul Sturtridge   37:39
22 Alan Saunders   42:26
24 Maurice Cockwill   42:30
27 Helen Dyke 3rd Lady 43:03
34 Alan Cox   44:58
40 Paul Jennings   45:41
41 Mark Gilbert   45:46
43 Shaun Kenneally   46:11
44 Steve Sanders   46:32
46 Steve Ashmore   46:42
55 Dave Bowden   48:05
59 Laura Fisher   48:31
63 Andy Watts   49:09
87 Alan Heard   52:15
90 Eric Hubber   52:53
97 Keith Bowden   53:39
101 Lorrie Woolgar   54:29
106 Dave Jenkins   55:32
126 Bruce Gardner   58:17
127 Roger Edwards   59:48
128 Gordie Harris   59:49
138 Stephanie Jenkins   1:03:26



Second BAAC Handicap, Bideford, 17/05/2000

Fern Dymond 31:30 0:00 Larry Rees 49:42 6:30 Vicky Rolfe 50:42 18:00
Rachel Bright 32:28 0:00 Jon Parkinson 49:49 20:30 Andy Watts 50:44 13:30
Ben Oke 33:23 9:00 Helen Dyke 49:50 17:00 Graham Kivell 50:44 13:30
Shaun Wilson 34:22 8:00 Steve Sanders 49:57 15:00 Ian Mansford 50:55 13:00
Reece Woolgar 34:59 11:00 Dave Dark 50:00 15:30 Stuart Wilson 51:02 13:30
Jonathan Dymond 35:04 9:00 Liz Oke 50:01 2:30 Paul Wilson 51:02 14:30
Luke Evans 36:50 13:00 Jeff Baum 50:02 9:00 Maurice Cockwill 51:07 18:00
Kim Ward 37:04 8:30 Laura Fisher 50:05 13:00 Steve Clements 51:15 14:00
Jane Utting 47:51 2:00 Marion Lawrence 50:07 0:00 Lorraine Clements 51:38 16:30
Jo Wilson 48:55 0:30 Danney Manley 50:12 14:00 Steve Ashmore 51:48 14:30
Maria Stone 48:55 0:30 Neil Marke 50:15 16:30 Andrew Wilson 52:08 16:30
Eric Hubber 48:59 9:30 Alan Saunders 50:20 17:30 Pam Paddon 52:19 -5:00
Tracey Wilson 49:15 9:00 Andrew Moakes 50:21 13:30 Steph Jenkins 52:25 5:30
Mike Harris 49:26 8:30 Mark Gilbert 50:26 16:30 Neil Paddon 52:38 18:00
Sharon White 49:30 8:30 Kaye Allen 50:27 7:30 Alan Cox 53:18 14:30
Sue Hamilton 49:33 8:30 Andy Jewell 50:29 17:30 Glenda Pratt 54:53 0:00
Alan Heard 49:35 12:30 Dave Jenkins 50:32 10:00 Shirley Oke 54:53 0:00
Tony Andrews 49:39 15:00 Lorrie Woolgar 50:33 9:00 Norman Bolton 55:56 17:00
Tracy Lark 49:41 2:30 Paul Jennings 50:35 15:30 Brett Rigler 55:56 20:00
Gordie Harris 49:41 7:30 Steve Loftus 50:40 11:00 Angela Ashmore 57:43 -5:00



Devonshire Pine Bideford 10K, 21/05/2000

Another successful Blues event. Pre-race favourite Mike Feighan took the main event by over a minute, with messrs Butler, Rigler and Edney making it 4 Blues in the first 5. Vicky Pincombe of Minehead held off Vicky Rolfe in the ladies race, those two finishing two minutes ahead of the third placer. In the age groups, home wins for Simon Edney, Maurice Cockwill, Lorraine Clements and Liz Oke.

Pos Name Age group Time
1 Mike Feighan   32:25
2 Ricky Butler   33:31
4 Peter Rigler   34:06
5 Simon Edney 1st O/40 34:12
9 Peter Hockin   35:29
11 Robin Southcombe   35:42
15 Alec McLaren 3rd O/40 36:20
17 Chris Stone   36:48
19 Tony Ellis   37:15
20 Vicky Rolfe 2nd Lady 37:19
21 Maurice Cockwill 1st O/50 37:29
22 Andy Lane 2nd O/45 37:34
24 Alan Saunders 4th O/40 37:58
25 Andy Jewell 5th O/40 38:04
28 Alan Cox 3rd O/45 39:02
32 Mark Gilbert 6th O/40 39:25
37 Brett Rigler   39:50
38 Stuart Philps   39:52
40 Tony Andrews 4th O/45 40:03
41 Paul Wilson   40:16
42 Neil Marke   40:20
43 Lorraine Clements 1st O/35 40:30
45 Steve Sanders   40:39
47 Shaun Kenneally   41:00
49 David Dark 8th O/40 41:06
51 Paul Jennings   41:13
57 Andy Watts 10th O/40 41:39
59 Jeff Snell 6th O/45 41:54
61 Steve Ashmore 8th O/45 42:13
67 Lorraine Kenneally 6th SL 42:29
69 Laura Fisher 7th SL 43:04
73 Andrew Moakes   43:46
74 Alan Heard 9th O/45 43:48
82 Graham Kivell 13th O/40 45:03
83 Michael Gilmore 5th O/55 45:10
91 Frank Branch 11th O/45 45:57
92 Roger Edwards 12th O/45 45:57
96 Mike Harris   46:13
106 Lorrie Woolgar 2nd O/35 47:34
109 Larry Rees   48:10
110 Sue Hamilton 4th O/35 48:15
111 Doug Jenkin 16th O/40 48:18
113 Frank Dunlop 11th O/50 48:33
114 Gordie Harris 7th O/55 48:36
115 Dave Bowden 12th O/50 48:36
116 Andy Oke   48:40
117 Sharon White   49:01
118 Kaye Allen 5th O/35 49:39
119 Mary Robinson 6th O/40 49:49
120 Caroline Ellis 6th O/35 49:59
126 Catherine Gardner   51:04
128 Anna Squire   51:40
133 Cathy Thornton 7th O/35 53:12
134 Stephanie Jenkins 11th O/40 53:55
136 Liz Oke 1st O/55 54:09
141 Sally Keith 9th O/35 54:56
144 Judith Masters   55:46
145 Maria Stone 10th O/35 55:52
146 Sue Oliver 3rd O/45 56:11
148 Jo Wilson   56:25
150 Robert Thisby 14th O/50 57:13
151 Leslie Wood 16th O/45 58:29
157 Marion Lawrence 13th O/40 1:00:50
159 Kellie Edwards   1:01:26
160 Shirley Oke 14th O/40 1:01:26
161 Glenda Pratt 14th O/35 1:01:26
162 Jean Pearson 2nd O/55 1:02:54
163 Pam Paddon 3rd O/55 1:04:32
166 Olive Baird 4th O/55 1:06:24
167 Angela Ashmore 5th O/45 1:11:44
168 Alexander Simpson 15th O/50 1:13:45



Oke Croak, Okehampton, 21/05/2000

A 10.5 mile multi-terrain event. Paul & Martin ran well to finish inside the top ten, while Jenny finished as second lady and first vet.


Pos Name Age group Time
5 Paul Sturtridge   1:16:00
6 Martin Owen   1:16:00
  Norman Bolton   1:23:00
2nd lady Jenny Mills 1st vet 1:28:00
  Ian Jewell   1:29:00
  Keith Bowden   1:51:00
  Hazel Bowden   2:10:00



North Devon Relays, Bideford, 24/05/2000

The second of the North Devon relays, and our "home" fixture. We performed even better than in the first round, as to add to our victories at Braunton we added the senior men's category as well.
Senior Men
A Robin Southcombe 13:38 Alec McLaren 14:11 Ricky Butler 13:15 Bill Siviter 14:22
C Peter J Rigler 15:47 Peter L Rigler 13:03 Brett Rigler 13:46 Tony Ellis 14:37
B Neil Marke 15:16 David Dark 15:52 Graham Kivell 16:31 Jeff Snell 16:41
D Stefan Phillips 20:33 Stuart Philps 15:00 Andy Watts 16:00 Ian Mansford 16:54
Veteran Men
A Alan Saunders 14:56 Simon Edney 13:24 Neil Paddon 14:58 Andy Jewell 15:23
B Mark Gilbert 15:20 Danney Manley 16:19 Alan Heard 17:03 Dave Jenkins 17:50
Over 55 Men
A Michael Gilmore 17:55 Eric Hubber 18:31 Gordie Harris 18:33
Senior Ladies
A Helen Dyke 15:01 Lorraine Clements 15:40 Vicky Rolfe 14:23
C Hannah Bright 19:40 Laura Fisher 16:16 Sharon White 18:39
B Liz Oke 21:43 Jane Utting 21:04 Catherine Gardner 19:54
Veteran Ladies
A Lorrie Woolgar 18:44 Linda Phillips 17:52 Sue Hamilton 18:36
Juniors
A Arron Kearney 15:07 Andrew Wilson 15:28 Luke Evans 15:36
B Joe Davies 15:12 Jamie McLaren 18:09 Kim Ward 18:58



Plymouth Half Marathon, 28/05/2000

The second in the successful Eurobell half marathon series saw a huge field of well over 1000 runners. Mike Feighan was the fastest of our squad, while the nearest we got to a vets medal was Sturts' fourth in the O/45s


Pos Name Age group Time
14 Mike Feighan   1:13:14
41 Paul Sturtridge 4th O/45 1:17:52
199 Neil Marke   1:29:16
239 Paul Jennings   1:30:42
254 Jenny Mills   1:31:18
270 David Dark   1:32:06
366 Jeff Snell   1:35:05
500 James Murray   1:38:51
722 Dave Bowden   1:45:26
991 Kaye Allen   1:52:06
1065 Doug Jenkin   1:53:46



Intercounties Championships, Bedford, 29/05/2000

Andrew Ingle was selected to run for Devon in this event, and narrowly missed qualification for the final of the 800m, coming third in his heat in 1:57.83, one tenth of a second outsite the final qualifying place.



Open Meeting, Exeter, 30/05/2000

Peter & Brett Rigler travelled to an Exeter Harriers open meeting to primarily take part in the mile, where Peter won in 4:53, with Brett just two seconds further back. Peter also finished 5th in the 3000m in a pb of 9:30, while Brett took 2nd in the 400m in 59.2



Return to Results index