Results for July, 2000

Contents




Quantock Beast, 01/07/2000

Peter Rigler continues to do well in the Somerset series, winning this 5.7 mile multi terrain event for the third year running, in 34:26.



Bampton 10K, 01/07/2000

An unusual event, in that it is held on a Saturday evening. We were unable to repeat the team success of 1999, but Peter Rigler came second overall (in his second race of the day!), leading brother Brett.
Pos Name Age group Time
2 Peter Rigler   35:29
12 Brett Rigler   38:24
34 Stuart Philps   42:17
49 Alan Heard   44:35
52 Frank Branch   44:52
70 Dave Jenkins   48:02
72 Roger Edwards   48:19
84 Lorrie Woolgar   51:00
105 Stephanie Jenkins   56:09



AAA U/23 Championships, Bedford, 01/07/2000

Andrew Ingle travelled to Bedford for the national U/23 event at 1500m, qualifying through the heat in 2nd place (3:54.58), and later finished 9th in the final (3:56.12)



Fourth BAAC Handicap, Bideford, 05/07/2000

Douglas Hamilton 33:11 8:30 Adam Bright 49:18 13:30 Steve Loftus 50:46 10:30
Fern Dymond 33:52 2:00 Laura Fisher 49:20 13:00 Stuart Wilson 50:51 13:00
Mark Davies 34:14 9:30 Alan Saunders 49:30 17:30 Mark Gilbert 50:55 16:00
Jamie McLaren 35:12 9:30 Tony Ellis 49:36 18:00 Andy Jewell 50:57 17:30
Jonathan Dymond 36:07 8:30 Alan Cox 49:40 14:30 Lorraine Kenneally 50:59 13:00
Rachel Bright 36:07 0:00 Frank Dunlop 49:52 8:00 Danney Manley 51:10 13:30
Luke Evans 36:39 13:00 Tony Andrews 49:54 15:30 Ian Mansford 51:26 13:30
Reece Woolgar 36:56 11:00 Tracey Wilson 49:57 9:30 Bruce Gardner 51:41 8:00
Ben Oke 37:17 12:30 Paul Wilson 50:00 14:30 Steph Jenkins 51:47 4:30
Shaun Wilson 38:49 10:00 Lorrie Woolgar 50:01 9:00 Keith Bowden 51:47 11:00
Michael Gilmore 48:31 9:30 Alan Heard 50:02 13:30 Steve Sanders 52:00 15:00
Anna Squire 48:32 5:30 Stuart Philips 50:06 16:30 Sue Hamilton 52:04 9:00
Maria Stone 48:36 4:30 Jeff Baum 50:08 8:30 Sharon Bolton 52:10 5:00
Judith Masters 48:46 4:30 Hazel Bowden 50:14 5:00 Angela Ashmore 52:24 -6:00
Shirley Oke 48:48 0:00 Alec McLaren 50:20 19:30 Maurice Cockwill 52:30 18:00
Tracy Lark 48:52 4:00 Gordie Harris 50:26 7:30 Andy Watts 52:35 13:30
Glen Martin 48:52 4:00 Jo Wilson 50:29 1:30 Brett Rigler 53:38 19:30
Larry Rees 48:56 8:30 Kaye Allen 50:34 7:30 Norman Bolton 53:55 17:00
Doug Jenkin 49:02 6:00 Andrew Wilson 50:37 16:00 Pam Paddon 54:18 -3:00
Glenda Pratt 49:07 0:00 John Blackburn 50:39 8:00 Clive Bright 54:19 16:00
Jessica Parry-Williams 49:17 14:00 Steve Ashmore 50:41 14:00 Leslie Wood 55:46 3:00

Shirley Oke and Glenda Pratt were allowed to go off on 0:00 instead of their true handicap of 3:00. The 3 minutes were added back in later when calculating the points.



B M C Grand Prix, Cardiff, 05/07/2000

Andrew Ingle set a club record in South Wales as he came third in the "B" race at this meeting over 1500m, running 3:48.87



Black Rock Beach Race, Woolacombe, 07/07/2000

A motor accident on the course, forcing a detour, could not deny the Blues a clean sweep of the team prizes at Woolacombe. Without Bristol apprearing this year, Peter Rigler led the senior men's team to a convincing victory, Helen Parkinson doing likewise in the ladies, while guest competitor Frankie Baddick was fastest of the junior sextet (Mike and Chris Baddick and Ann Sturtridge also ran as guests for us)

1 Peter Rigler 20:59 28 Steve Davies 25:01 65 Dave Jenkins 29:09
3 Paul Sturtridge 21:23 33 Richard Lark 25:52 68 Michael Gilmore 29:28
5 Brett Rigler 22:20 35 Mark Gilbert 26:01 70 Ann Sturtridge 29:33
7 Mike Baddick 23:02 36 Mark Davies 26:04 72 Gordie Harris 29:41
8 Tony Ellis 23:17 37 Steve Sanders 26:05 73 Carol Davies 29:55
12 Alan Saunders 23:38 38 Andy Watts 26:05 75 Shaun Wilson 30:21
13 Francis Baddick 23:41 40 Danney Manley 26:10 78 Bruce Gardner 30:44
16 Maurice Cockwill 24:14 41 Chris Baddick 26:27 79 Lorrie Woolgar 30:50
17 Helen Parkinson 24:16 45 Laura Fisher 26:39 81 Sue Hamilton 31:31
18 Andy Jewell 24:19 46 Alan Heard 26:46 87 Tracy Lark 32:37
19 Stuart Philps 24:31 47 Reece Woolgar 27:23 88 Hazel Bowden 33:19
23 Alan Cox 24:41 50 Stuart Wilson 27:37 89 Glen Martin 33:20
24 Andrew Wilson 24:44 55 Keith Bowden 28:13 92 Steph Jenkins 34:13
25 Tony Andrews 24:49 56 Roger Phillips 28:17 93 Caroline Ellis 34:24
26 Nick Sturtridge 24:51 62 Linda Phillips 28:44 97 Perry Woolgar 41:49


Princetown Triangle, Princetown, 09/07/2000


Pos Name Age group Time
1 Peter Rigler   27:31
3 Paul Sturtridge 1st Vet 28:48
  Keith Bowden   39:22



Haytor Heller, 09/07/2000 ?


Pos Name Age group Time
38 Jenny Mills    



North Devon Relays, Lovacott, 12/07/2000

The climax of the 9th year of the North Devon Relays, and a pleasant suprise for us. Minehead's senior men's team was below strength, and could only finish fourth. This meant our third race win of the summer was enough to claim the overall series title in that category, to add to those already secured - the vet men, senior ladies, vet ladies and juniors. North Devon Road Runners claimed the other two age groups - O/50 men & O/55 men
Senior Men
A Jon Parkinson 11:42 Tony Ellis 12:32 Brett Rigler 12:17 Peter Rigler 11:28
B Alan Heard 14:42 SharonWhite 16:53 Alec McLaren 12:39 Richard Rundle 18:26
Veteran Men
A Neil Paddon 13:07 Maurice Cockwill 13:11 Andy Jewell 13:24 Simon Edney 12:07
B Alan Cox 13:17 Mark Gilbert 13:47 Steve Ashmore 14:47 Tony Andrews 13:50
C Keith Bowden 15:32 Andy Watts 14:17 Danney Manley 14:41 Frank Dunlop 16:23
Over 55 Men
A Glen Martin 16:34 Eric Hubber 16:56 Gordie Harris 16:51
Senior Ladies
A Helen Parkinson 13:13 Laura Fisher 14:18 Lorraine Kenneally 14:50
B Hannah Bright 17:33 Tracey Wilson 16:17 Catherine Gardner 17:08
Veteran Ladies
A Lorrie Woolgar 16:42 Carol Davies 16:15 Linda Phillips 15:51
Juniors
A Arron Kearney 13:26 Andrew Wilson 13:26 Luke Evans 13:38
B Mark Davies 14:06 Reece Woolgar 15:11 Adam Bright 14:43



SW Intercounties Track & Field, Exeter, 16/07/2000

Andrew Ingle and Mike Feighan were selected to represent Devon against the best of the West, and both were successful. Andrew won the Mile in 4:19.2, and Mike won the "B" string 5000m in 15:30.7



Magnificent 7, Saltash, 16/07/2000


Pos Name Age group Time
36 Brett Rigler   47:17
49 Jennifer Mills 3rd lady, 1st O/50 49:55
84 Keith Bowden   53:43
86 Alan Heard   53:51
179 Hazel Bowden   66:25
180 Frank Dunlop   67:00



B M C Grand Prix, Watford, 22/07/2000

The depth of this meeting can be seen by the fact that Andrew Ingle could only get into the "C" race over 1500m, finishing 7th in 3:52.6



Devon League Track & Field Fixture 3, Exeter, 23/07/2000

A smaller squad than in the two Braunton fixtures, but we returned home with more first places than ever before in a Devon League. Robin Southcombe claimed a hat trick in the Under 20s, all in fast times. The two Lukes, Caroll and Evans, each picked up a brace of wins, while others were spread right throughout the age groups.
Under 10 Boys
Dale Wilson 80m - 16.9, 10th 70m Hurdles - 19.8, 5th Javelin, 5.75, 4th

Under 10 Girls
Sophie Pearce 50m - 10.0, 6th 70m Hurdles - 19.8, 5th Long Jump, 2.50, 7th

Under 11 Boys
Luke Carroll 50m - 8.2, 1st 80m - 12.8, 1st Long Jump - 3.50, 4th
Darren James 50m - 9.9, 6th 800m - 3:20.1, 12th Javelin - 6.51, 4th
Luke Rigler 80m - 13.2, 3rd 800m - 2:57.1, 9th

Under 11 Girls
Chloe Bright 800m - 3:10.4, 3rd 70m Hurdles - 15.5, 4th Long Jump - 2.92, 5th
Kelly Pearce 70m Hurdles - 19.7, 4th Long Jump - 2.39m, 11th Shot - 3.15, 2nd
Hayley Wilson 800m - 3:13.8, 4th 70m Hurdles - 18.5, 6th Long Jump - 2.90, 6th

Under 13 Boys
Shaun Wilson Long Jump - 3.22, 4th

Under 13 Girls
Rachel Bright Long Jump - 2.33, 6th Shot - 4.49, 5th
Kirsty Hamilton 800m - 2:55.2, 3rd 70m Hurdles - 14.5, 3rd Shot - 4.84, 4th

Under 15 Boys
Mark Davies 400m - 62.7, 3rd 800m - 2:29.4, 1st Long Jump - 3.52, 5th
Andrew Wilson 1500m - 5:05.5, 1st

Under 15 Girls
Kim Ward 800m - 2:34.5, 1st

Under 17 Boys
Luke Evans 400m - 1:00.3, 2nd 800m - 2:21.0, 2nd High Jump - 1.45, 1st

Under 17 Girls
Cassie Southcombe 300m - 48.3, 2nd 800m - 2:32.9, 2nd

Senior Men
Brett Rigler (U/20) 200m - 27.4, 2nd 400m - 57.9, 4th 800m - 2:09.8, 2nd
Peter J Rigler 200m - 29.4, 2nd 800m - 2:20.8, 1st 5000m - 20:15.0, 4th
Robin Southcombe 400m - 56.5, 1st 800m - 2:07.3, 1st Mile - 4:49.7, 1st

Veteran Men
Alan Heard 400m - 67.2, 1st 800m - 2:37.5, 3rd


Fifth BAAC Handicap, Bideford, 26/07/2000

Jonathan Dymond 33:14 8:30 Frank Dunlop 49:32 8:00 Hazel Bowden 50:55 5:00
Reece Woolgar 34:03 10:30 Lorrie Woolgar 49:34 9:00 Jeff Snell 50:59 13:00
Douglas Hamilton 34:14 11:00 Steve Ashmore 49:36 13:30 Jeff Baum 51:02 9:00
Jamie McLaren 35:28 10:30 Doug Jenkin 49:38 7:00 Alan Saunders 51:08 18:30
Ben Oke 36:27 11:00 Mark Gilbert 49:38 15:30 Vicky Phalp 51:11 0:00
Shaun Wilson 37:39 9:00 Liz Oke 49:42 1:30 Caroline Ellis 51:27 6:00
Mark Davies 37:44 10:00 Lorraine Kenneally 49:43 13:30 Eric Hubber 51:33 10:30
Bruce Gardner 47:49 7:00 Paul Wilson 49:46 14:30 Jane Utting 51:56 4:00
Jon Parkinson 48:46 20:30 Danney Manley 49:47 13:00 Glenda Pratt 52:10 0:00
Brett Rigler 48:47 18:30 Andrew Wilson 49:57 16:00 Angela Ashmore 52:33 -7:00
Tony Andrews 48:59 15:30 Steve Sanders 50:01 15:00 Maria Stone 52:34 7:00
Alan Cox 49:00 15:00 Simon Edney 50:06 20:30 Michael Gilmore 52:42 11:30
Norman Bolton 49:04 14:30 Alec McLaren 50:10 19:00 Anna Squire 52:46 7:30
Ricky Butler 49:07 20:30 Maurice Cockwill 50:13 17:30 Glen Martin 52:48 7:30
John Blackburn 49:11 7:00 Stuart Wilson 50:20 12:30 Mike Harris 52:57 9:30
Kaye Allen 49:19 6:30 Sharon White 50:24 9:00 Adam Bright 53:37 14:30
Keith Bowden 49:21 11:00 Carol Davies 50:27 10:00 Neil Paddon 53:37 17:00
Tracey Wilson 49:24 9:30 Peter J Rigler 50:39 16:00 Nigel Bright 58:26 12:00
Stuart Philps 49:28 16:30 Alan Heard 50:44 13:30
Paul Jennings 49:30 14:30 Andy Jewell 50:52 17:00



Zeebrugge 10K Beach Race, Belgium, 27/07/2000

A new country for spreading the BAAC word! Frank Branch ran this event, which he described as "like the Black Rock Race at Woolacombe, but up and back twice on the beach". He finished in a very respectable 46:23



Cornwall 10K, St Eval, 30/07/2000

One of the flattest courses available anywhere, run on the grounds of an old airfield. Not as many Blues here as in some previous years, but Alec led the quartet who all had good times.
Pos Name Age group Time
16 Alec McLaren 4th O/40 36:16
37 Maurice Cockwill   38:02
51 Chris Stone   38:51
52 Brett Rigler   38:52



Return to Results index