Results for February, 2001

Contents




Wadebridge 7, Wadebridge, 04/02/2001

Excellent conditions at the start turned to torrential rain after about half an hour. Nine Blues travelled down the A39, Chris Stone leading them home, but the prizes went to Jenny and Glen. There were 213 runners in all.

Pos Name Age Group Pos Time
19 Chris Stone   41:59
34 Maurice Cockwill   43:43
54 Mark Gilbert   45:45
66 Jenny Mills 3rd lady, 1st O/50 46:58
96 Alan Heard   49:43
108 Steve Ashmore   51:18
126 Andy Watts   53:20
147 Glen Martin 1st O/65 56:18
189 Liz Oke   1:05:05



Inter County Cross Country Championships, Nottingham, 10/02/2001

Name Age group Pos Time
Mike Feighan SM 117 42:58
Helen Parkinson SL 88 32:43
Andrew Ingle SM (4K race) 57 14:15
Toby White-Chambers U20 M 121 30:38
Arron Kearney U17 B 194 25:18
Luke Evans U17 B 236 26:42
Cassie Southcombe U15 G 163 24:08
Reece Woolgar U13 B 114 (1st Devon) 12:34
Kirsty Hamilton U13 G 244 14:47



Fulfords 5, Exmouth, 11/02/2001

A field improved in both quality and quantity this year, with Mike Spencer leading our contingent ahead of a resurgent Alan Cox, who gained a rare win over Maurice.
Pos Name Age group Time
4 Mike Spencer 1st M40 27:37
10 Alan Cox 2nd M45 29:12
11 Maurice Cockwill 2nd M50 29:45
22 Peter Rigler   30:14
69 James Murray   34:07
70 Alan Heard M45 34:12
97 Kerry Hayden W35 36:18
100 Eric Hubber 3rd M65 36:22
110 Glen Martin 4th M65 37:27
115 Charles Davis 5th M65 38:00
135 Frank Dunlop M50 40:17
156 Liz Oke 1st W60 44:10
160 Jenny Cockwill W50 44:30



Devon Sportshall League Fixture 4, Dawlish, 11/02/2001

We were able to welcome back Dwayne Bowden and Michael Bayliss to our squad after they had been unavailable for the last meeting, and they delivered in their specialist events. Dwayne picked up a winning double in the 4 laps and 6 laps, with Michael winning the soft javelin. Our other winner on the day was the improving Chloë Bright who took the speed bounce event for her maiden victory.

Under 10 Boys
Name Event 1 Event 2 Event 3
Adam Glover 2 Laps, 5th, 27.7 Speed Bounce, 5th, 45 Javelin, 4th, 11.50
Dale Wilson 1 Lap, 14th, 15.7 2 Laps, 6th, 29.7 1 Lap Hurdles, 11th, 16.0

Under 10 Girls
Name Event 1 Event 2 Event 3
Anna James 1 Lap, 23rd, 16.8 Sitting Throw, 5th, 4.00 Javelin, 12th, 6.50
Misha Sweeney Javelin, 6th, 8.50 Vertical Jump 4th, 0.36 Sitting Throw, 4th, 6.75
Hannah Wilson 1 Lap, 24th, 17.3 Sitting Throw, 6th, 3.75 Javelin, 14th, 3.25

Under 11 Boys
Matthew Andrews 2 Laps, 14th, 26.6 2 Lap Hurdles, 12th, 29.7 Javelin, 8th, 11.25
Michael Bayliss 2 Laps, 10th, 26.0 Javelin, 1st, 19.75 Sitting Throw, 4th, 6.25
Luke Carroll 2 Laps, 3rd, 23.7 2 Lap Hurdles, 3rd, 25.9 Standing LJ, 5th, 1.73
Matthew Cawsey 2 Laps, 11th, 26.0 Sitting Throw, 5th, 5.00 Javelin, 7th, 11.25
James Green 2 Laps, 15th, 27.1 2 Lap Hurdles, 13th, 30.5 Javelin, 5th, 12.25

Under 11 Girls
Jayne Beresford 2 Laps, 10th, 26.7 4 Laps, 5th, 61.2 2 Lap Hurdles, 9th, 30.2
Chloë Bright 4 Laps, 2nd, 54.4 Standing LJ, 9th, 1.74 Speed Bounce, 1st, 52
Leanne Glover 2 Lap Hurdles, 2nd, 27.2 Standing LJ, 5th, 1.80 Speed Bounce, 7th, 46
Callie Littlejohns 2 Laps, 5th, 26.2 Standing Long Jump, 12th, 1.58 Speed Bounce, 10th, 40
Hayley Wilson Javelin, 4th, 10.25 Speed Bounce, 8th, 46 Sitting Throw, 3rd, 5.75

Under 13 Boys
Dwayne Bowden 2 Laps, 5th, 23.8 4 Laps, 1st, 49.7 6 Laps, 1st, 78.7
Shaun Wilson 2 Laps, 10th, 27.4 Standing Triple Jump, 2nd, 5.14 Vertical Jump, 7th, 0.40

Under 13 Girls
Stacey Newcombe 2 Laps, 9th, 25.0 4 Laps, 4th, 57.1 2 Lap Hurdles, 11th, 29.0


Westward Cross Country League, Paignton, 17/02/2001

As usual for the only Saturday fixture of the league, fields were down as a number of athletes (including for us) were unavailable

Team results - to follow

Under 13 Girls
Pos Name Time
8 Kirsty Hamilton  
11 Katie Wickman  
12 Fern Dymond  
13 Chloë Bright  
15 Rachel Bright  

Under 13 Boys
Pos Name Time
14 Shaun Wilson  
20 Cody Marchant  

Under 15 Boys
Pos Name Time
12 Andrew Wilson  
15 Jamie McLaren  
19 Adam Bright  

Under 17 Boys
Pos Name Time
6 Luke Evans  

Senior Ladies
Pos Name Age Group Pos Time
3 Helen Parkinson    
4 Lorraine Clements ? O/35  
26 Sharon White    
30 Tracey Wilson    
39 Kirsteen Bright ? O/35  

Senior Men
Pos Name Age Group Pos Time
3 Andrew Ingle    
8 Ricky Butler    
22 Alec McLaren ? O/40  
30 Bill Siviter ? O/40  
34 Alan Cox ? O/45  
40 Robin Southcombe    
51 Tony Andrews ? O/45  
66 Alan Heard ? O/45  
74 Stuart Wilson    



Tough 10, Weston-Super-Mare, 18/02/2001

Pos Name Age Group Pos Time
4 Simon Edney 1st O/40 58:32
235 Steve Turner   1:16:03
299 Dave Bowden   1:18:43



Inter Area Indoor Match, Cardiff, 18/02/2001

Andrew Ingle was selected to run for the South West against the other English regions and Wales, and despite not concentrating on speed training, was well pleased with a time of 1:56.44 for fifth place over 800m. Later, he ran an 800m leg of a medley relay and ran slightly faster to help the South West team into third.



English National Cross Country Championships, Durham, 24/02/2001

Mike Spencer was the only Blues runner to brave the long trip to Durham to compete in the "Nationals", coming in 162nd of a very high class field of 1227 in just over 42 minutes.
Pos Name Age Group Pos Time
162 Mike Spencer   42:06



Plymouth Hoe 10, Plymouth, 25/02/2001

Pos Name Age Group Pos Time
76 Jenny Mills   1:07:57
111 Alan Heard   1:11:22
250 Glen Martin   1:25:59
286 John Matthews   1:30:52



Return to Results index