HOME    BACK    RESULTS

Event 2 Under 13 Boys      
 
Pos Time Race No First Name Surname Club Name
1 00:11:33 3363 Samuel Cheverton Waveney Valley AC
2 00:11:36 3366 Connor Darby Waveney Valley AC
3 00:11:51 3307 John Bird Brandeston School
4 00:12:14 3313 Jim Norris St Edmund Pacers
5 00:12:21 3377 Blakenee Alstachen St Edmund Pacers
6 00:12:31 3315 Alex Bibby Barnardiston Hall Pre. School
7 00:12:38 3348 Justin Millard West Suffolk AC
8 00:12:41 3347 Matthew Robinson West Suffolk AC
9 00:13:00 3344 Lachlan Scott Brandeston School
10 00:13:03 3345 Sam Molyneux West Suffolk AC
11 00:13:24 3374 Gordon Davies-Morris Felixstowe Road Runners
12 00:13:43 3380 Wesley Foster Newmarket Joggers
13 00:13:46 3335 Harry Wrinch Brandeston School
14 00:14:09 3325 Hugh Cashin Barnardiston Hall Pre. School
15 00:14:30 3334 William Gibbon Brandeston School
16 00:14:39 3321 Robert Barker Barnardiston Hall Pre. School
17 00:15:04 3367 Jamie Freeman Waveney Valley AC
18 00:15:41 3316 Joshua Harris Barnardiston Hall Pre. School
19 00:15:43 3323 Alex Davidson Barnardiston Hall Pre. School
20 00:18:36 3350 Chris Burt Waveney Valley AC
  dns/dnf 3320 Henry King Barnardiston Hall Pre. School
  dns/dnf 3346 Charles Fry West Suffolk AC
  dns/dnf 3349 James Andrews Waveney Valley AC
  dns/dnf 3364 Oliver Cooper Waveney Valley AC
  dns/dnf 3368 Ben Herrod Waveney Valley AC
  dns/dnf 3370 Robert Ingles Waveney Valley AC
  dns/dnf 3371 Sam Milton Waveney Valley AC
 
1st Team
Waveney Valley AC
  20 pts  
2nd Team
West Suffolk AC
25 pts
3rd Team
Brandeston School
  25 pts  
4th Team
Barnardiston School
  36 pts  
 
Event 4 Under 15 Boys
     
 
Pos Time Race No First Name Surname Club Name
1 00:13:46 3504 Luke Hardy Ipswich Harriers
2 00:13:53 3508 Andrew Rooke Ipswich Harriers
3 00:14:05 3525 Edward Fry West Suffolk AC
4 00:14:24 3528 Andrew Waterhouse West Suffolk AC
5 00:14:28 3519 Andrew Ridley West Suffolk AC
6 00:14:31 3518 Michael Cripps West Suffolk AC
7 00:14:42 3551 Paul Mayes West Suffolk AC
8 00:14:44 3517 Elliot Palmer Ipswich Harriers
9 00:15:13 3512 Thomas Taylor Ipswich Harriers
10 00:15:16 3500 William Barns-Smith Ipswich Harriers
11 00:15:22 3520 Tom Smith West Suffolk AC
12 00:15:36 3538 Jonathan Palmer Ipswich Harriers
13 00:15:51 3548 Stuart Hansell Newmarket Joggers
14 00:15:52 3543 Ben Owen St Edmund Pacers
15 00:16:19 3530 James Maycock Waveney Valley AC
16 00:16:54 3529 Chris Hardman Waveney Valley AC
17 00:18:20 3547 Joe McAspurn Newmarket Joggers
18 00:18:29 3546 Ben Naughton Stowmarket Striders
19 00:19:17 3533 Thomas Wood Ipswich Triathlon Club
  dns/dnf 3531 Scott Egerton Felixstowe Road Runners
  dns/dnf 3532 Matthew Wooden Felixstowe Road Runners
  dns/dnf 3539 Andrew Graham St Edmund Pacers
  dns/dnf 3545 Tom Whiting St Edmund Pacers
  dns/dnf 3549 Adam Fulcher Felixstowe Road Runners
  dns/dnf 3550 Mark Fulcher Felixstowe Road Runners
   
1st Team
Ipswich Harriers
11 pts
2nd Team
West Suffolk AC
12 pts
 
Event 5 Under 20 Men
     
 
Pos Time Race No First Name Surname Club Name
1 00:26:39 3403 Kelvin Hardy Ipswich Harriers
2 00:28:51 3400 Paul Graham Ipswich Harriers
3 00:31:32 3404 Christopher Spashett Ipswich Harriers
4 00:31:47 3408 Tom Challener Ipswich Triathlon Club
  dns/dnf 3405 Ben Smith Waveney Valley AC
  dns/dnf 3409 Robert Chenery Ipswich Jaffa
 
1st Team
Ipswich Harriers
6 pts
 
Event 6 Senior Men
       
 
Pos Time Race No First Name Surname Club Name Category
1 00:41:17 3071 Andy Taylor St Edmund Pacers "A" Senior
2 00:42:26 3020 Robin Coll Newmarket Joggers 'A' Veteran
3 00:42:58 3004 Benjamin Spashett Ipswich Harriers Senior
4 00:43:15 3036 Richard Moore Waveney Valley AC Senior
5 00:43:59 3000 Glyn Thomas Ipswich Harriers Veteran
6 00:44:11 3028 Michael Balls Waveney Valley AC Senior
7 00:44:14 3008 Kevin Sharman Lowestoft RR Senior
8 00:44:20 3095 Colin Pits Stowmarket Striders "A" Veteran
9 00:44:41 3064 Ashley Gimsom St Edmund Pacers "A" Senior
10 00:44:49 3025 Jim Beeton Newmarket Joggers 'A' Senior
11 00:45:16 3097 Chris Starmer Stowmarket Striders "A" Veteran
12 00:45:30 3027 Colin Ridley West Suffolk AC Veteran
13 00:45:36 3021 Kollyn Martin-Smith Newmarket Joggers 'A' Senior
14 00:45:46 3098 Nick Stephens Stowmarket Striders "A" Veteran
15 00:46:51 3063 Chris Cooke St Edmund Pacers "A" Veteran
16 00:47:13 3066 Les Heath St Edmund Pacers "A" Veteran
17 00:47:17 3094 Chris Oliver Stowmarket Striders "A" Senior
18 00:47:25 3053 Richard Hudson Ipswich Jaffa Veteran
19 00:47:43 3049 Peter Hurry Ipswich Triathlon Club Senior
20 00:47:51 3068 Julian Long St Edmund Pacers "A" Senior
21 00:48:23 3029 Andy Bain Waveney Valley AC Senior
22 00:48:37 3052 Robert Chenery Ipswich Jaffa
23 00:48:49 3042 David Gardner Felixstowe Road Runners Veteran
24 00:49:15 3013 John Squirrell Bildeston Bounders AC Veteran
25 00:49:36 3058 Brian Rogers Ipswich Jaffa Veteran
26 00:49:39 3022 Stephen Edwards Newmarket Joggers 'A' Veteran
27 00:49:42 3014 Roger Ackerley Woodbridge Shufflers Veteran
28 00:50:21 3026 Steve Peck Newmarket Joggers 'B' Veteran
29 00:50:26 3051 Duncan Chenery Ipswich Jaffa Veteran
30 00:50:35 3015 Brian Munns Newmarket Joggers 'A' Veteran
31 00:50:44 3085 John Browning Stowmarket Striders "A" Senior
32 00:50:58 3009 Tom Strowler Lowestoft RR Senior
33 00:51:03 3089 Andrew Green Stowmarket Striders "B" Senior
34 00:51:04 3073 Dave Vaughan St Edmund Pacers "B" Veteran
35 00:51:06 3072 Mike Troop St Edmund Pacers "B" Veteran
36 00:51:09 3002 Graham White Bildeston Bounders AC Veteran
37 00:51:41 3041 Vince Calver Felixstowe Road Runners Senior
38 00:51:47 3018 Neil Payne Newmarket Joggers 'A' Senior
39 00:51:52 3074 Steve Hunt Hadleigh Hares "A" Veteran
40 00:52:00 3017 Peter Cotton Newmarket Joggers 'B' Veteran
41 00:52:23 3016 Neville Clarke Newmarket Joggers 'B' Veteran
42 00:52:52 3019 Mark Murphy Newmarket Joggers 'B' Veteran
43 00:52:57 3081 Wick Rush Hadleigh Hares AC Veteran
44 00:53:00 3048 Mark Hird Ipswich Triathlon Club Veteran
45 00:54:12 3006 Roger Mawer Lowestoft RR Veteran
46 00:54:45 3077 Gordon Funnell Hadleigh Hares "A" Veteran
47 00:55:25 3010 Robert James Bungay Black Dog RC Senior
48 00:55:52 3088 Chris Gladwell Stowmarket Striders "B" Veteran
49 00:56:22 3096 Bob Radcliffe Stowmarket Striders Veteran
50 00:56:25 3057 Ker Macrosson Ipswich Jaffa Veteran
51 00:56:52 3007 Mark Momark Lowestoft RR Senior
52 00:57:31 3030 Andy Burt Waveney Valley AC Veteran
53 00:57:55 3083 Mike Chiswall Hadleigh Hares "A" Senior
54 00:58:00 3092 Richard Nash Stowmarket Striders "B" Senior
55 00:58:07 3040 Ken Rooke Framlingham Flyers Veteran
56 00:58:13 3039 Bill Cox Framlingham Flyers Veteran
57 00:58:18 3093 Joe Naughton Stowmarket Striders "C" Veteran
58 00:58:50 3090 Jim King Stowmarket Striders "C" Veteran
59 00:58:54 3099 Colin Thomas Stowmarket Striders "B" Veteran
60 00:59:01 3082 Mike Rosbrook Hadleigh Hares "A" Veteran
61 00:59:27 3084 Les Basham Stowmarket Striders "C" Veteran
62 00:59:28 3070 Robin Smith St Edmund Pacers "B" Veteran
63 00:59:37 3091 Les King Stowmarket Striders "C" Veteran
64 01:00:08 3050 Steve Robinson Ipswich Triathlon Club Veteran
65 01:00:16 3043 David Levans Felixstowe Road Runners Veteran
66 01:00:38 3001 John Greener Bildeston Bounders AC Veteran
67 01:01:34 3012 Colin Whale Bungay Black Dog RC Veteran
68 01:01:34 3011 Mervyn Kesserlring Bungay Black Dog RC Veteran
69 01:05:28 3046 Jonathan Wilding Felixstowe Road Runners Senior
  dns/dnf 3003 Steve Cooper Blackheath & Bromley Harriers Senior
  dns/dnf 3005 James McNally Ipswich Harriers Senior
  dns/dnf 3023 Dave Peck Newmarket Joggers 'B' Veteran
  dns/dnf 3024 Jim Copeland Newmarket Joggers Veteran
  dns/dnf 3031 Andrew Fretwel Waveney Valley AC Veteran
  dns/dnf 3032 Dale Gowen Waveney Valley AC Senior
  dns/dnf 3033 Phil Hazel Waveney Valley AC Veteran
  dns/dnf 3034 Nigel Herrod Waveney Valley AC Veteran
  dns/dnf 3035 Steve Kenyon Waveney Valley AC Veteran
  dns/dnf 3037 Chris Pimlott Waveney Valley AC
  dns/dnf 3038 David Price Waveney Valley AC Veteran
  dns/dnf 3044 Ray Roberts Felixstowe Road Runners Veteran
  dns/dnf 3045 Simon Wiggins Felixstowe Road Runners Senior
  dns/dnf 3047 John Gabril Ipswich Triathlon Club Veteran
  dns/dnf 3054 Leon Jones Ipswich Jaffa Senior
  dns/dnf 3055 David Laing Ipswich Jaffa Senior
  dns/dnf 3056 Patrick Lusardi Ipswich Jaffa Veteran
  dns/dnf 3059 Kirk Wythe Ipswich Jaffa Senior
  dns/dnf 3060 Colin Arnold St Edmund Pacers "B" Veteran
  dns/dnf 3061 Peter Baker St Edmund Pacers Senior
  dns/dnf 3062 Mike Chambers St Edmund Pacers Veteran
  dns/dnf 3065 Peter Golding St Edmund Pacers Veteran
  dns/dnf 3067 Peter Lambillion St Edmund Pacers Veteran
  dns/dnf 3069 Carl Marston St Edmund Pacers "A" Senior
  dns/dnf 3075 Darren Allen Hadleigh Hares AC Senior
  dns/dnf 3076 Ian Fouargue Hadleigh Hares AC Veteran
  dns/dnf 3078 Brian Airlie Hadleigh Hares AC Senior
  dns/dnf 3079 Dave Ingleby Hadleigh Hares AC Veteran
  dns/dnf 3080 Dave Robinson Hadleigh Hares "A" Veteran
  dns/dnf 3086 Alistair Bunting Stowmarket Striders "A" Senior
  dns/dnf 3087 Miles Garrod Stowmarket Striders Veteran
  dns/dnf 3100 Andrew Hicks Lowestoft RR Veteran
 
1st Team
St Edmund Pacers "A"
41 pts  
2nd Team
Stowmarket Striders "A"
50 pts  
3rd Team
Newmarket Joggers "A"
51 pts
4th Team
Waveney Valley AC
83 pts
5th Team
Ipswich Jaffa
  94 pts  
6th Team
Lowestoft Road Runners
135 pts  
7th Team
Newmarket Joggers "B"
151 pts  
8th Team
Stowmarket Striders "B"
194 pts
9th Team
Felixstowe Road Runners
194 pts
10th Team
Hadleigh Hares AC
198 pts
11th Team
Stowmarket Striders "C"
239 pts  
 
Event 10 Under 17 Men
     
 
Pos Time Race No First Name Surname Club Name
1 00:19:48 2531 Sam Godfrey West Suffolk AC
2 00:21:31 2528 Alex Wold Ipswich Harriers
3 00:22:12 2527 Christopher Rooke Ipswich Harriers
4 00:23:08 2549 Joe Skipper Waveney Valley AC
5 00:23:38 2554 Matt Smith St Edmund Pacers
6 00:24:08 2529 Daniel Palmer Ipswich Harriers
7 00:24:32 2551 Joshua Entwistle Felixstowe Road Runners
8 00:24:56 2552 Tim Winwood Felixstowe Road Runners
9 00:25:06 2530 Liam White Bildeston Bounders AC
  dns/dnf 2532 Sam Diston West Suffolk AC
  dns/dnf 2533 Jamie Shaw West Suffolk AC
  dns/dnf 2534 David Stafford West Suffolk AC
  dns/dnf 2541 Chris Andrews Waveney Valley AC
  dns/dnf 2545 Daniel Burt Waveney Valley AC
  dns/dnf 2548 Seb Herrod Waveney Valley AC
  dns/dnf 2553 Adam Arnold St Edmund Pacers
 
1st Team
Ipswich Harriers
11 pts